Kolor zębów zależy od ich budowy mineralnej – im bardziej są mineralizowane, tym bardziej żółte, a zarazem zdrowsze i mocniejsze. Powszechnie jednak uważa się, że ładne są zęby białe jak śnieg. Dlatego od wieków ludzie wybielają uzębienie. Ty też zamierzasz to zrobić? Oto kilka sposobów: od najtańszego do najdroższego.

Za darmo – zmień dietę, dbaj o higienę

Zęby tracą śnieżną biel, gdy pijesz dużo kawy, mocnej herbaty i czerwonego wina oraz palisz papierosy. Rezygnacja z tych używek szybko zaowocuje ładniejszym odcieniem zębów. Bardzo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Pamiętaj, że nie szczotkując zębów przynajmniej dwa razy dziennie, nie usuwasz gromadzącego się na nich nalotu. Wtedy twardnieje, tworząc kamień o brzydkim, żółtym kolorze. Można się go pozbyć w gabinecie stomatologicznym. Raz w roku każdemu pacjentowi przysługuje darmowy zabieg oczyszczania zębów, tzw. skaling.

Mniej niż 10 zł – wybierz pastę

Już kilka tygodni temu zrezygnowałaś z kawy i herbaty, regularnie czyścisz zęby używana od lat pastą, a efektów nie ma? Zainwestuj więc w wybielający zestaw do codziennej higieny jamy ustnej.
  • Szczoteczka wybielająca Colgate Whitening pomaga przywrócić zębom naturalną biel. Specjalne włókna, przypominające gumki stosowane w gabinetach stomatologicznych, polerują szkliwo i usuwają gromadzące się na zębach osady oraz płytkę nazębną.
  • Pasty wybielające (np. Signal, Colgate Whitening, Blend-a-med) są wzbogacone w substancje (np. soda), które usuwają nalot i przebarwienia. Oprócz tego zawierają one tradycyjne środki: fluor wzmacniający szkliwo oraz składniki bakteriobójcze (np. triclosan).

Wydasz do 150zł na domowe zabiegi

  • Warto też skorzystać z zestawów do samodzielnego wybielania zębów. Wykorzystano w nich te same substancje, których używają stomatolodzy podczas zabiegów w gabinecie.
  • Paski Blend-a-med pokryte są żelem dentystycznym. Przykleja się je na zęby dwa razy dziennie na pół godziny. W czasie zabiegu z żelu uwalnia się aktywny tlen, który w sposób bezpieczny dla szkliwa likwiduje przebarwienia, a zęby stają się bielsze już po 14 dniach.
  • Specjalna pasta Biała Perła usuwa przebarwienia powstałe w wyniku palenia papierosów, picia kawy i herbaty. Nakłada się ją na noc za pomocą aplikatura. Już po 7 – 14 dniach kolor szkliwa jest jaśniejszy. Pasta zawiera również składniki wzmacniające szkliwo.
  • Żel Colgate Whitening nakłada się na zęby za pomocą pędzelka dwa razy dziennie. Wybiela szkliwo o trzy tony.

Nawet 2,5 tys.zł – w gabinecie

  • Pełna kuracja wybielająca wymaga ok. 10 wizyt (czas trwania jednej to 30 – 60min). zęby pokrywane się substancją utleniającą i naświetla promieniami UV lub halogenowymi. Cena kuracji ok.1,5 tys. zł
  • Zabieg Brite Smile polega na pokryciu zębów specjalnym żelem i poddaniu ich działaniu niebieskiego światła. 2-3 zabiegi kosztują ok.2,5tyś.zł
  • Dentysta przygotowuje szynę z żelem (ok.2 tyś. zł) Zakłada się ją na noc.

Źródło: Tina Nr 40 – 29 września 2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *