Jest równocześnie okazja, by uświadomić decydentom, że nowoczesne leczenie bardziej opłaca się niż pozorne oszczędzanie na terapii. Współczesne leki hamują rozwój choroby, cierpiący na schorzenia reumatyczne zachowują sprawność, pozwalającą na podjęcie pracy zawodowej. Tym samym nie obciążają budżetu zwolnieniami lekarskimi i rentami. Eksperci alarmują, że konieczne jest podniesienie świadomości społecznej na temat chorób reumatycznych i ich skutków społeczno-ekonomicznych.

W Polsce na choroby reumatyczne choruje ponad 9 milionów osób, wśród nich jest wielu ludzi młodych. W UE chorych jest aż 100 milionów. Choroby reumatyczne skracają życie średnio o 10 lat,  a w 2020 roku staną się jedną z dziesięciu głównych przyczyn zgonów na świecie. Późno rozpoznane i niewłaściwie leczone choroby reumatyczne prowadzą do trwałego kalectwa. Ludzie cierpiący na te schorzenia często nie są w stanie wykonywać najprostszych czynności. O pracy zawodowej czy uprawianiu sportu tacy chorzy mogą jedynie marzyć.

W krajach cywilizowanych osoby z chorobą reumatyczną nie są skazane na ból i utratę samodzielności. Niestety w Polsce skuteczność leczenia jest ciągle bardzo niska. Konieczna jest lepsza dostępność nowoczesnej terapii oraz edukacja pacjentów i lekarzy.

Liczymy, że  nagłaśniając temat tych schorzeń, pomogą Państwo w ich zwalczaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *