Tegoroczna edycja Programu „Głęboki Oddech”

Warszawa, 29 stycznia 2007 r. – Kaszel jest pierwszym, najwcześniejszym, objawem choroby. Początkowo pojawia się okresowo, w czasie przedłużających się przeziębień. Później kaszel staje się objawem codziennym, najbardziej dokuczliwym w godzinach rannych. W końcowym okresie choroby kaszel występuje w różnych porach dnia, budzi w nocy ze snu i nie przynosi ulgi. Wielu chorych nie ma trudności z odkasływaniem nadmiaru śluzu z oskrzeli. Są jednak chorzy, którym sprawia to duże trudności i to do nich przede wszystkim skierowane są poniższe rady.
Chory na POChP kaszle, ponieważ w jego oskrzelach zalega śluz. Przewlekłe zapalenie oskrzeli spowodowane paleniem papierosów objawia się wytwarzaniem w oskrzelach nadmiernej ilości śluzu, który można usunąć tylko kaszląc. W zaawansowanym okresie choroby zalegający w oskrzelach śluz utrudnia oddychanie i może powodować uczucie duszności.

Jeśli masz trudności z odkasływaniem śluzu może być to spowodowane zagęszczeniem śluzu, który mocno przylega do ściany oskrzela. Sposobem na rozrzedzenie śluzu może być zwiększenie ilości wypijanych płynów. Dwie dodatkowe szklanki, najlepiej wody, na dobę mogą ułatwić odksztuszanie flegmy.

Należy też pamiętać, że dym tytoniowy wysusza śluz oskrzelowy i utrudnia odksztuszanie. Pomóc może zatem zerwanie z nałogiem palenia papierosów. Jeśli mimo to trudności nie ustępują, należy zacząć ćwiczenia efektywnego kaszlu. Efektywny kaszel polega na wykonywaniu pojedynczych energicznych kaszlnięć poprzedzonych kilkoma głębszymi oddechami. Wprowadzone głęboko do płuc powietrze, podczas energicznego kaszlnięcia, przesuwa śluz w kierunku gardła.

Ćwiczenie 1
Usiądź wyprostowany(a) na krześle o twardym oparciu. Wykonaj 2-3 głębokie powolne wdechy przez nos a wydechy przez zwężone usta (tak jak do gwizdania). Następnie zrób głęboki wdech przez nos, otwórz szeroko usta i wykonaj energiczne kaszlnięcie. Odpocznij i powtarzaj ćwiczenie aż do oczyszczenia oskrzeli.

Ćwiczenie 2
Możesz też po wykonaniu 2-3 głębokich powolnych wdechów, jak na początku ćwiczenia pierwszego, oprzeć zgięte ręce na brzuchu i pochylić się nieco do przodu. Następnie wykonaj głęboki wdech przez nos, otwórz szeroko usta i zrób energiczny wydech jednocześnie uciskając rękami na brzuch. Po krótkim odpoczynku powtarzaj całe ćwiczenie do skutku.

"Głęboki Oddech" – Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy
z firmą Adamed.

Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Dodatkowych informacji udziela:
Agnieszka Piasna
On Board Public Relations Sp. z o.o.
ul. Wolska 88
01-141 Warszawa, Poland
tel.(+48 22) 321 51 00, fax. (+48 22) 321 51 01
e-mail: apiasna@onboard.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *