TeleDIALIZA domowa – technologia w służbie medycyny

Sleep-Safe to najnowszy cykler do automatycznych dializ otrzewnowych wyprodukowany przez koncern Fresenius Medical Care. Prezentacja sprzętu przewidziana jest podczas XVI Konferencji Naukowo – Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Toruniu w terminie 2 – 3 czerwca br.

Sleep-Safe jest urządzeniem medycznym do przeprowadzenia i kontrolowania wymiany płynów dializacyjnych w jamie otrzewnej pacjenta. Do jego "obowiązków" należy podawanie porcji płynów dializacyjnych o odpowiednim stężeniu czynników aktywnych (glukoza, Na+, Ca++ i inne), a następnie odprowadzanie ich na zewnątrz, po naturalnym wysyceniu substancjami toksycznymi pochodzącymi z organizmu pacjenta (głównie związki azotu). Chory wyposażony w cykler (potoczna nazwa urządzenia ze względu na cyklicznie przeprowadzane czynności) może poddawać się dializie we własnym domu, w nocy w czasie snu.

Dializa otrzewnowa jest szansą dla pacjentów dotkniętych przewlekłą niewydolnością nerek. Umożliwia oczyszczanie organizmu z toksyn, ale wykorzystuje do tego naturalne środowisko organizmu, a nie skomplikowaną aparaturę zewnętrzną, jak w przypadku hemodializy. Jest zabiegiem mniej inwazyjnym – w hemodializie krew pacjenta przepompowywana jest do sztucznej nerki, w dializie otrzewnowej rolę filtra pełni naturalna błona otrzewnowa. Ważnym atutem tego rozwiązania jest możliwość stosowania go w domu pacjenta. Hemodializy wymagają obecności chorych w stacji trzy razy w tygodniu po ok. 5 godzin. „Dializy otrzewnowe są jeszcze ciągle w Polsce mało popularne” – mówi dr Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care. „Tymczasem jest to lepsze rozwiązanie dla pacjentów aktywnych zawodowo, dzieci, chorych na cukrzycę, z niewydolnością wieńcową czy tendencją do niskiego ciśnienia. Wskazania do leczenia dializami otrzewnowymi występują w zasadzie u większości pacjentów, u których rozpoczyna się niewydolność nerek. Hemodializa powinna stanowić dopiero kolejny etap” – dodaje prezes Rydzyńska.

Obecnie w Polsce dializowanych jest około 14 tysięcy pacjentów, 972 z nich korzysta z dializ otrzewnowych. 38 procent (372 osoby)  używa systemów marki Fresenius. W przypadku CADO (jeden z rodzajów dializy otrzewnowej) system Freseniusa stosowany jest aż u 50 procent pacjentów (264 osoby). Dializy otrzewnowe wykonywane i nadzorowane są w stacjach dializ koncernu w Krakowie, Pleszewie, Żywcu i Sieradzu. Jednym z największych w Polsce ośrodków dializ otrzewnowych jest stacja w Krakowie, w której tą metodą leczonych jest 50 pacjentów. Jeszcze w tym roku Fresenius zamierza wprowadzić dializy otrzewnowe w kolejnych swoich stacjach.

Dializa otrzewnowa, choć korzystniejsza i wygodniejsza dla chorego, wymaga jego zaangażowania i pewnej wiedzy. Pacjent sam uruchamia w domu aparaturę dializacyjną. Sleep-Safe marki Fresenius charakteryzuje się wyjątkowo prostą nawigacją, czytelnym ekranem i rozwiązaniami maksymalnie ułatwiającymi obsługę. To urządzenie medyczne na miarę  XXI wieku – posiada opcję teledializy, czyli monitoring on line prowadzony przez Internet. Lekarz będzie mógł zdalnie modyfikować parametry zabiegu i stężenie odpowiednich substancji w płynach dializacyjnych. Na karcie pamięci cykler odnotowuje wszystkie informacje za okres pół roku, dzięki czemu lekarz podczas wizyty szczegółowo skontroluje, jak przebiegał proces dializy w domu pacjenta.

Sleep-Safe gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo i bardzo wysoką sterylność zabiegu dzięki nowatorskiemu zastosowaniu korka iglicowego z uszczelką. Urządzenie rejestruje z kodu kreskowego płynów dializacyjnych ich skład i kontroluje, czy są zgodne z poleceniem lekarza. Cykler można oglądać 2 i 3 czerwca w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Gagarina 45, podczas prezentacji firm farmaceutycznych i producentów sprzętu w ramach XVI Konferencji Naukowo – Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Zobacz też: http://www.nefrologia.am.torun.pl

Dializa otrzewnowa – zabieg, który przeprowadza się, aby oczyścić organizm ze szkodliwych substancji, stosowany w zaawansowanej przewlekłej niewydolności nerek. Jego celem jest, podobnie jak w przypadku hemodializy, oczyszczanie krwi dla usunięcia wszelkich toksyn z organizmu. Różnica polega na tym, że zamiast skomplikowanej i drogiej aparatury dializacyjnej, wykorzystuje się błonę otrzewnową pacjenta, która wyściela jamę brzuszną i pokrywa znajdujące się w niej narządy (jej powierzchnia wynosi ok. 2 metrów kwadratowych). Pełni tym samym rolę półprzepuszczalnej błony dializacyjnej.

Dializa otrzewnowa jest zabiegiem wewnątrzustrojowym. Przeprowadza się ją poprzez wprowadzenie do jamy brzusznej płynu dializacyjnego, do którego z krwi przedostaje się woda i zbędne produkty przemiany materii, a następnie jest on usuwany z organizmu. Podanie płynu wymaga założenia stałego dostępu poprzez cewnik Tenckhoffa, który umieszczany jest na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Pozwala on na swobodne wprowadzanie i wyprowadzanie płynu z otrzewnej.

Istnieją dwa rodzaje dializy otrzewnowej – ciągła, ambulatoryjna dializa otrzewnowa (CADO) i automatyczna dializa otrzewnowa (ADO). Dializa CADO polega na 3-5 krotnej wymianie płynu dializacyjnego na dobę, przy czym okres pomiędzy wymianą nie powinien być krótszy niż 2-3 godziny i nie dłuższy jak 9-10 godzin. Z kolei automatyczna dializa otrzewnowa ADO jest wygodniejsza o tyle, że za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest cykler, wymiana płynu w jamie otrzewnowej dokonuje się automatycznie, najczęściej w nocy, podczas snu pacjenta. Jest to szczególnie przydatne dla dzieci chodzących do szkoły, jak tez dla osób czynnych zawodowo.

Fresenius AG to międzynarodowy koncern branży medycznej notowany na giełdzie w Nowym Jorku i Frankfurcie. W skład grupy Fresenius wchodzą: Fresenius Medical Care (produkcja sprzętu do dializ i usługi medyczne w zakresie dializoterapii), Fresenius Kabi (produkcja leków i płynów infuzyjnych), Fresenius HemoCare (techniki absorpcyjne i infuzyjne), Fresenius ProServe (projektowanie, wykonawstwo i konsultacje w zakresie inwestycyjnym: fabryki, linie produkcyjne, stacje dializ) oraz Fresenius Biotech (rozwój innowacyjnych terapii w leczeniu nowotworów a także w obszarze systemów immunologicznych i transplantologii).

Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od 25 lat, dysponując siecią 1700 placówek w ponad 100 krajach. W skali świata w pierwszym kwartale 2006 roku w ośrodkach FMC wykonano już 5,02 miliona dializ. Jest to wzrost o 6 procent w stosunku do ubiegłego roku.

Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana pod marką Fresenius.

W naszym kraju Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od ponad 20 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski.

W Polsce Fresenius MC świadczy usługi dializacyjne od 2003 roku poprzez spółkę Fresenius NephroCare Polska, która jest obecnie największym w Polsce dostawcą usług dializacyjnych – sieć 25 stacji dializ z 265 najnowocześniejszymi stanowiskami dializacyjnymi, obejmująca opieką 1400 pacjentów, z czego 70 osób leczonych jest w systemie dializ otrzewnowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *