Twoje dziecko ma kurzajki? Sprawdź, jak skutecznie je usunąć

Kurzajka to niebolesna, łagodna narośl na skórze, która zbudowana jest ze zwłókniałej, stwardniałej skóry. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco odcisk lub zgrubienie o podłużnym bądź okrągłym kształcie. Jednak w rzeczywistości kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV, przez co są one bardzo zaraźliwe.

Według szacunkowych danych co dziesiąty z nas jest nosicielem wirusa HPV, a problem kurzajek może dotyczyć około 10 proc. populacji. Szczególnie narażone na działanie brodawczaka ludzkiego są dzieci, u których system odpornościowy kształtuje się aż do 12. roku życia. Powstawaniu kurzajek sprzyjają również osłabienie organizmu oraz uszkodzenia skóry, o które, jak wiadomo, u najmłodszych wcale nie tak trudno.


foto. Shutterstock

Jak rozpoznać kurzajkę?

Podstawowy podział kurzajek uwzględnia przede wszystkim miejsca ich występowania. Kurzajki zwykłe to brodawki pojawiające się na dłoniach, łokciach lub kolanach, a kurzajki stóp to zmiany, które są obserwowane na podeszwach lub powierzchni palców.

Kurzajki zwykłe przybierają postać twardego guzka o szorstkiej powierzchni. Wielu osobom swoim wyglądem przypominają nieco kalafiora. Zmiany te zwykle mają biały, szary lub brązowy kolor. Z kolei kurzajki stóp mają postać twardego guzka o płaskim kształcie. Co niezwykle istotne, brodawki na stopach mogą być bardzo dokuczliwe i powodować silny ból, utrudniający chodzenie i codzienne funkcjonowanie.

Jak pozbyć się kurzajek?

Najpopularniejszą metodą leczenia tego typu zmian jest krioterapia, czyli potocznie mówiąc precyzyjne wymrażanie kurzajek. Zabieg ten najczęściej jest wykonywany przez dermatologów, ale obecnie możemy go przeprowadzić nawet w domu.

Decydując się na profesjonalny, wysokiej jakości produkt do usuwania kurzajek, zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa użytkowania, co bez wątpienia powinno być dla rodziców priorytetem. Pełna kuracja trwa przeciętnie 10-14 dni.

Inną metodą leczenia kurzajek jest terapia kwasowa, polegająca na stosowaniu płynnych preparatów powstałych na bazie kwasów. Aplikuje się je bezpośrednio na powierzchnię brodawki, a efekty terapii są widoczne już po kilku dniach. Szczególnie polecane są produkty z kwasem trójchlorooctowym, w skrócie TCA, lub kwasem salicynowym.

Jak chronić dziecko przed powstawaniem kurzajek?

Nie ulega jednak wątpliwości, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie niż leczenie. Rodzice powinni uczulić swoje dzieci, by rozdrapywały żadnych zmian na skórze, nie obgryzały paznokci i skórek ani nie używały cudzych ręczników.

Warto też przestrzec pociechę, by nie dotykała przedmiotów, których wcześniej używała osoba mająca na ręku lub stopie kurzajkę. Jeśli nasze dziecko uczęszcza na zajęcia sportowe, a przede wszystkim na basen, zadbajmy, by zawsze zakładało klapki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *