Posiadanie w domu psa wiąże się z koniecznością sprzątania po swoim pupilu. Pieski są tylko zwierzętami i nie potrafią w pełni kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Zdarzają się sytuacje, w których nasz „futrzasty” przyjaciel nie panuje nad pęcherzem i zostawia przykre niespodzianki na dywanie, meblach, tapicerce czy wykładzinie. Mocz trzeba koniecznie usunąć, ponieważ zabrudzone nim powierzchnie niszczeją od zawartego w nim amoniaku. O przykrym zapachu chyba nie trzeba wspominać.

Mocz należy usunąć najszybciej jak się da. Nie zawsze jesteśmy jednak w stanie zrobić to dokładnie, trudne są zwłaszcza powierzchnie z tkanin. Unoszący się w powietrzu zapach jest bardzo nieprzyjemny, jednak istnieją sposoby na jego usunięcie. Można je również zastosować w przypadku, gdy mamy w domu małe dziecko pozostawiające podobne niespodzianki.

Gotowe środki chemiczne

Na rynku dostępne są specjalne neutralizatory zapachu psa, które są najskuteczniejszą metodą pozbycia się odoru. Neutralizatory pochłaniają zapachy, a przy tym odświeżają powietrze i działają błyskawicznie. Ich skład chemiczny jest tak opracowany, że nie szkodzi zwierzętom, ludziom, ani nawet roślinom, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu. Neutralizatory zapachu psa mogą być stosowane w każdym rodzaju pomieszczenia, w tym w łazience i kuchni.

Soda oczyszczona

Czasami musimy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, ale sklepy z profesjonalnymi neutralizatorami są zamknięte. W takim wypadku możemy sięgnąć po domowe sposoby korzystając z naszych kuchennych zasobów. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest przygotowanie papki z połączenia sody oczyszczonej i wody. Gotową mieszankę należy wetrzeć w powierzchnię, na której był mocz. Po kwadransie papkę zmywamy rozcieńczonym octem (w stosunku 1:1). Po tym etapie trzeba użyć ręczników papierowych – dociśnij je dobrze do powierzchni i poczekaj, aż wchłoną wilgoć. Cały proces należy powtórzyć, ale nie więcej niż dwa razy. W przeciwnym razie możemy uszkodzić tkaninę. Jeżeli zapach wciąż jest wyczuwalny, pozostaje użycie neutralizatora zapachu psa.

Woda utleniona

Nadtlenek wodoru również pomoże pozbyć się odoru – wystarczy przemyć nim zanieczyszczoną powierzchnię. Pamiętaj jednak, że woda utleniona rozjaśnia tkaniny, dlatego wcześniej sprawdź jej działanie na niewidocznej części materiału.

Płyn do płukania ust

Metoda przypomina sposób z sodą i octem. Tutaj musimy rozcieńczyć wodą płyn do ust i użyć takiej mieszanki do przemycia plamy. Po wszystkim do powierzchni przykładamy papierowe ręczniki i czekamy, aż wchłoną nadmiar wilgoci. Zapach płynu będzie wyczuwalny jeszcze przez pewien czas, jednak jest to zazwyczaj przyjemny aromat mięty, który dodatkowo odświeża powietrze.

Mąka kukurydziana

Na powierzchnie, których nie można zwilżać należy nasypać mąkę kukurydzianą. Mąka wchłonie wilgoć z moczu, a przy tym zneutralizuje zapach. Najlepiej wymieniać porcję mąki co pół godziny, a poprzednią po prostu odkurzyć odkurzaczem.

Wybielacz

Do kolorowych tkanin przyda się wybielacz przeznaczony właśnie do materiałów barwionych. Środek trzeba dokładnie wetrzeć w dywan, a następnie osuszyć za pomocą papieru toaletowego lub ręcznika papierowego.

Jak widać, sposobów na pozbycie się plam czy nieprzyjemnej woni po tym jak zwierzę załatwi się w domu jest wiele. Oprócz chemicznych specyfików takich jak neutralizatory zapachu psa czy wybielacze, można z powodzeniem zastosować produkty codziennego użytku znalezione w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *