Rozważasz opcję zakupów na raty? Nic dziwnego, ponieważ to bardzo popularna i wygodna forma płacenia za swoje zakupy. Nie jest ona jednak wolna również od wad, o których powinniśmy wiedzieć wcześniej. Poznaj plusy i minusy wspomnianego rozwiązania.

Luksus płacenia gotówką

Nabywanie przedmiotów za gotówkę to swego rodzaju komfort, na który – niestety – nie zawsze możemy sobie pozwolić; zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą całkiem spore kwoty. Postawieni pod przysłowiową ścianą, często zastanawiamy się, skąd wobec tego wziąć potrzebne nam środki. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się zakupy na raty. Czy to aby na pewno dobre wyjście?

Zalety

Pierwszą i niepodważalną zaletą zakupów na raty jest możliwość nabycia niezbędnych nam towarów bez konieczności posiadania pełnej kwoty. To świetne rozwiązanie w momencie, kiedy nie możemy dłużej zwlekać z nabyciem danych produktów. Po wspomnianą opcję z powodzeniem mogą również sięgnąć osoby, które mają spore trudności z odłożeniem ustalonej ilości gotówki. Warto dodać, że raty bywają także pomocne w chwili, gdy co prawda nie mamy w planach zakupu konkretnego przedmiotu, ale istnieje szansa nabycia rzeczy w atrakcyjnej, obniżonej cenie.

Wady

Niestety, zakupy na raty nie są wolne od wad. Zwłaszcza, jeśli okazuje się, że nie są to raty 0%. Zanim więc zdecydujemy się na podpisanie umowy, dokładnie prześledźmy jej treść i w razie wątpliwości nie wahajmy się zapytać o szczegóły sprzedawcę lub opiekuna klienta. Uważajmy również na tzw. ukryte koszty. Może się bowiem okazać, że – choć rata faktycznie nie jest oprocentowana – to jednak będziemy zmuszeni dopłacić np. za ubezpieczenie kredytu czy nawet… obsługę klienta.

Zakupy na raty posiadają również inną, dość odczuwalną wadę, a mianowicie są związane z koniecznością załatwiania sporej ilości formalności. Oczywiście wszystko uzależnione jest bezpośrednio od wymagań sklepu, w którym zdecydowaliśmy się nabyć upragnione artykuły, niemniej jednak standardowo zostaniemy poproszeni o przedstawienie dowodu tożsamości oraz zaświadczenia o źródle wysokości dochodu.

Inne opcje

Jeśli jednak nie posiadasz stałego źródła dochodu lub też z jakichś przyczyn nie chcesz kupować na raty, a nie dysponujesz wystarczającą ilością gotówki, to dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka gotówkowa. Obecnie wiele firm proponuje swoim klientom opcję, jaką jest pożyczka gotówkowa za zero, co w praktyce oznacza, że bez zbędnych formalności i ukrytych kosztów jesteśmy w stanie otrzymać niezbędną kwotę nawet w ciągu kilkunastu minut od pozytywnej decyzji pożyczkodawcy. Firmą posiadającą w swoim portfolio tego rodzaju opcję jest chociażby Vivus (https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczka-gotowkowa/).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *