Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje laktatorów: ręczne i elektryczne. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie ma za zadanie naśladować rytm oraz siłę ssania dziecka umożliwiając odciągnięcie pokarmu z piersi. Powodów używania laktatora może być wiele.

Wybór laktatora

W pierwszych dniach połogu to przede wszystkim nawały pokarmowe, pobudzenie gruczołów do wytwarzania pokarmu czy początkowe problemy maleństwa ze ssaniem piersi. W przypadku nawałów pokarmu doskonałym rozwiązaniem będzie laktator ręczny. Jego plusem jest stosunkowo niska cena, łatwość użytkowania oraz demontażu podczas mycia i sterylizacji. Przeznaczone są jednak do okazjonalnego odciągania pokarmu. Nie sprawdzą się również w sytuacji, gdy piersi produkują zbyt mało mleka. Znacznie więcej możliwości dają laktatory elektryczne. Decydując się na zakup jednego z nich, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametr cpm, czyli ilość cykli na minutę.Przedział poniżej 30 cpm powoduje, że odciąganie pokarmu trwa stosunkowo długo. Szybkość ok. 35 cpm wskazana jest dla kobiet używających laktatora okazjonalnie.

Dla mam aktywnych zawodowo lub zmuszonych do częstego odciągania pokarmu zalecany jest sprzęt o parametrach 35-60 cpm. W trosce o kobiety karmiące, decydujące się na powrót do pracy, producenci wyposażyli niektóre modele w zasilanie sieciowo – bateryjne bądź tylko bateryjne. Urządzenia często dostępne są wraz z dodatkowym wyposażeniem takim jak: pojemniki do przechowywania pokarmu, zapasowe części czy podręczne torby. Tak więc wybór laktatora powinien być uwarunkowany potrzebami karmiącej mamy, ale również jej możliwościami finansowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *