Niestety nie wszyscy dobrze je znoszą i czują się w takich warunkach korzystnie. Wysokie temperatury dokuczliwe są szczególnie w dużych miastach. Słabo poczuć mogą się nie tylko osoby starsze – nawet młode, energiczne osoby mogą odczuwać zaburzenia koncentracji i ospałość.

Nie wszystkie miejsca pracy są klimatyzowane, dlatego spada koncentracja a pracownicy myślą bardziej o kolejnej szklance wody niż zawodowych obowiązkach. Niektórych ratuje przed upałem zainstalowany w pokoju wiatrak albo po prostu przeciąg. Zbawienna jest też klimatyzacja, która starszym ludziom często ratuje życie, jednak źle ustawiona może powodować przeziębienie i przechłodzenie. Nagła zmiana temperatury otoczenia z 30 stopni na 15 to dla organizmu szok.

W taką pogodę należy unikać zamkniętych przestrzeni i nie wykonywać forsownych zajęć. Zamiast słodkich napojów i kolejnej kawy lepiej pić niegazowaną wodę, sok pomidorowy lub po prostu jeść pomidory, które uzupełniają niedobór minerałów w organizmie.

– Napoje z dużą zawartością kofeiny i cukru tłumią objawy nadchodzącego udaru cieplnego, natomiast alkohol jest swoistą bombą energetyczną, która powoduje przegrzanie – ostrzega Adam Bochenek, lekarz internista z Centrum Medycznego LIM.

Upał szczególnie jest niebezpieczny dla kierowców.
– Kierowcy skarżą się na spadek koncentracji. To reakcja na stres jakim jest żar. Organizm walczy z upałem skłaniając do drzemki, albo mobilizuje się tracąc mnóstwo kalorii, a wtedy nadchodzi osłabienie – powstaje błędne koło
– tłumaczy Adam Bochenek, internista z Centrum Medycznego LIM.

Jednak problemem nie jest tylko upał w mieście. Pogoda przypomina o zbliżającym się okresie wakacyjnym i zachęca do wyjazdu nad morze, w góry czy w kraje tropikalne, gdzie turyści są narażeni na kilkugodzinne przebywanie pod wpływem promieni słonecznych. Jednak świadomość zagrożeń dla zdrowia jakie niosą ze sobą upały jest coraz większa.

– Coraz więcej osób korzysta z poradni medycyny podróży chcąc się dowiedzieć jak ochronić siebie i rodzinę przed upałami podczas wakacji. Podpowiadamy o czym należy pamiętać: przede wszystkim nie można pozwolić na odwodnienie organizmu i picie wody z nieznanego źródła – ważne jest to szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych. W upalne dni powinniśmy jeść również owoce zawierające dużą ilość wody, jak np. arbuzy – mówi Grażyna Dulny, epidemiolog z Poradni Medycyny Podróży w Centrum Medycznym LIM.

W upalne dni należy pamiętać o ludziach starszych, którzy często słabną choćby w drodze do sklepu. Tępo życia w dużym mieście i daleko idąca anonimowość wzmacniają poczucie braku odpowiedzialności za drugiego człowieka.

– Osoba, która straciła przytomność potrzebuje szybkiej pomocy. Należy lekko ją ocucić, podać wodę i oczywiście wezwać pogotowie. Nie wiemy, czy dana osoba zażywa leki, czy jest chora, dlatego najlepiej zadzwonić po wykwalifikowaną pomoc medyczną – dodaj Adam Bochenek, internista z Centrum Medycznego LIM.

Upały można znieść, wystarczy trochę racjonalnego myślenia, przestrzeganie kilku zasad żywieniowych oraz ochrona ciała i głowy przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.

Zapraszamy na stronę www.cmlim.pl
Więcej informacji udziela:
Multi Communications dla Centrum Medycznego LIM

Monika Trojanowska
junior account manager
public relations department
email: monika.trojanowska@multipr.pl
mobile: +48 604 089 925

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *