Jak zabezpieczyć dom jednorodzinny przed intruzami?

Według policyjnych statystyk liczba włamań do domów prywatnych w ostatnich latach wyraźnie spadła. Warto jednak pamiętać, że takie zagrożenie wciąż istnieje i jest to zagrożenie realne. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w swoim rodzinnym domu.

Najprostsze z nich to zakup wysokiej jakości drzwi z atestowanymi zamkami oraz montaż zewnętrznych rolet antywłamaniowych. Nieco bardziej zaawansowane rozwiązania to różnego rodzaju systemy alarmowe, które instalujemy wewnątrz domu oraz systemy monitoringu, które możemy sprząc z systemem alarmowym, tworząc w ten sposób niezwykle szczelny i wzajemnie uzupełniający się system domowego bezpieczeństwa.

13-zabezpieczenie-domu

Drzwi i okna

Włamywacz zanim splądruje nasz dom, najpierw musi dostać się do jego wnętrza. Największa liczba włamań dokonywana jest przez okna i na ten element domowej infrastruktury powinniśmy zwrócić największą uwagę. Warto zatem zainwestować w okna o wzmocnionych okuciach, o grubych, wielowarstwowych lub zabezpieczonych specjalną folią szybach, o ramach ograniczających możliwość wyważenia całego okna. Najlepszą ochroną okien są jednak specjalne rolety antywłamaniowe, które co prawda sporo kosztują, ale też zapewnią nam największe poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy wiele czasu przebywamy poza domem. Oczywiście oprócz okien ważne są również drzwi wejściowe do domu. Jeśli nie zainwestujemy w porządne drzwi antywłamaniowe, włamywacz pewnie wybierze właśnie tę drogę wejścia do nieruchomości.

Systemy alarmowe

Dzięki szybkiemu rozwojowi elektroniki użytkowej, cena takich urządzeń jak alarmy i rozbudowane systemy alarmowe wyraźnie spadła, przez co w znaczący sposób zwiększyła się ich rynkowa dostępność. Dziś każda średnio zamożna rodzina może bez problemu pozwolić sobie na montaż zaawansowanego systemu alarmowego we własnym domu. Urządzenia alarmowe są tanie, proste w montażu i niekłopotliwe w obsłudze. Poza tym można sprząc je z zainstalowanymi w domu lub na terenie posesji kamerami, które stanowią podstawę systemu monitoringu oraz z pozostałą domową automatyką. Taki sposób zabezpieczenia własnego domu wydaje się rozwiązaniem optymalnym, bo niezwykle skutecznym w działaniu i stosunkowo tanim, zwłaszcza jeśli porównamy go z kosztem zakupu wysokiej jakości drzwi antywłamaniowych, czy też z montażem elektrycznie sterowanych antywłamaniowych żaluzji zewnętrznych.

Monitoring

Zainstalowanie kilku kamer na terenie posesji oraz we wnętrzu rodzinnego domu zawsze działa odstraszająco na potencjalnego intruza. Poza tym, gdy podejmie on próbę włamania, monitoring ułatwi jego późniejszą identyfikację. Współczesne systemy alarmowe bardzo często sprzężone są z systemami monitoringu, choć równie dobrze system dozoru wizyjnego może działać niezależnie od alarmu. Wybór danej opcji zależy od preferencji konkretnego użytkownika i budżetu, jaki jest gotów przeznaczyć na zabezpieczenie swojej rodziny i własnego majątku. W praktyce najczęściej wybieraną opcją jest właśnie sprzężenie kamer z alarmem, co w wydatny sposób podnosi poziom bezpieczeństwa wewnątrz domu i sprawia, że system zabezpieczeń staje się bardziej szczelny, trudniejszy do przejścia dla włamywacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *