Ząbkowanie u niemowląt – przebieg i sposoby łagodzenia bólu.

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się mlecznych zębów u dzieci to proces, który zaczyna się najczęściej w czwartym miesiącu życia a kończy, gdy dziecko ma około 2,5 roku. Oczywiście są dzieci, które zaczynają ząbkować wcześniej i później, i u których cały proces trwa nawet nie dwa lata. Bez względu na to jednak, kiedy się zaczyna i jak długo trwa, ząbkowanie potrafi być bardzo bolesne i nieprzyjemne.

baby-215303_640

Etapy ząbkowania

Czy wyrzyna się jedynka, dwójka czy dalszy ząb, gdy jego korona podchodzi do dziąsła, wypychana przez kształtujący się korzeń, objawy znacznie się nasilają. Początkowo jest to swędzenie, które z czasem przechodzi w pieczenie i ból. Ząbkowanie to nie dwa, trzy dni, których ząb potrzebuje, by przebić się przez dziąsło. To tygodnie rozwijania się korony, następnie wyrastania zęba, tworzenia się korzenia oraz kształtowania dziąsła. Przez cały ten czas dziecko odczuwa dyskomfort o różnym nasileniu. I przez cały ten czas powinniśmy starać się pomagać mu łagodzić odczuwane objawy.

Ból, ale nie tylko

Ząbkowaniu bardzo często towarzyszy osłabienie odporności, a co za tym idzie, również katar, stan zapalny gardła i gorączka. W jamie ustnej pojawiają się też pleśniawki i afty, które nasilają dyskomfort dziecka. Dlatego warto im zapobiegać stosując preparaty, które nie tylko uśmierzają ból, ale też działają antyseptycznie. Preparaty, które kompleksowo rozwiązują problem bolesnego ząbkowania, jak DentoseptA Mini.

Sposoby łagodzenia bólu

Syrop przeciwbólowy z pewnością pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile, czyli gdy ząb się wyrzyna. Jednak jego podawanie przez cały okres ząbkowania jest wykluczone. Dlatego warto znać  inne sposoby łagodzenia bólu. A są nimi:

masaż dziąseł

Wykonać możemy go za pomocą specjalnej gumowej szczoteczki nakładanej na palec, lub samym palcem owiniętym gazą. Dobrze jest wcześnie gazę namoczyć w naparze z rumianku bądź szałwii, które działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i kojąco.

podawanie żelowego gryzaka

Dobrze, gdy gryzak wyposażony jest w specjalne wypustki, które podczas gryzienia będą delikatnie masować dziąsła. Przed podaniem dziecku trzeba go wcześniej wyparzyć, a następnie można schłodzić w lodówce.

preparaty do pielęgnacji jamy ustnej

Preparaty te, jak wspomniany DentaseptA Mini, kompleksowo rozwiązują wszystkie problemy związane z ząbkowaniem. Łatwe w aplikacji przynoszą natychmiastową ulgę. Skutecznie chłodzą i działają kojąco na spuchnięte dziąsła. Zapobiegają też powstawaniu stanów zapalnych i przyspieszają regenerację błony śluzowej jamy ustnej. Poza tym dzięki zawartości ksylitolu chronią ząbki dziecka przed próchnicą. Szybkie działanie i długotrwała ulga w bólu, a także skład bezpieczny dla dziecka sprawiają, że zasługują na zaufanie rodziców. Więcej na temat działania można znaleźć na stronie www.dentoseptamini.pl.

Ząbkowanie to z pewnością trudny okres zarówno w życiu dziecka, jak i rodziców. I to od nas w dużej mierze zależy, czy uda nam się przejść go bezboleśnie i spokojnie. Ból i towarzyszące mu swędzenie można skutecznie pokonać. Można i warto. W końcu radość i spokój dziecka są wartościami bezcennymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *