Jak zaopiekować się kapryśną królewną czyli wszystko o wrażliwej skórze

Skóra wrażliwa jest wyjątkowo trudna w pielęgnacji – kapryśna, wymagająca, często konieczne jest dobieranie kosmetyków metodą prób i błędów. Podpowiadamy, jak o nią dbać, by nie podrażnić, ale ukoić i wyciszyć problemy typu rumień lub podrażnienia i szorstkość skóry.

skora-wrazliwa

Uważasz, że skoro masz skórę suchą, to na pewno jest też wrażliwa? Być może się zdziwisz, ale niekoniecznie. A może jesteś przekonana, że jako posiadaczka skóry tłustej nie masz prawa mieć wrażliwej cery? Niestety możesz się mylić. Skóra wrażliwa nie jest takim samym typem jak normalna, tłusta, trądzikowa, sucha czy naczynkowa, ale zawsze występuje w kombinacji z którąś z nich. Najczęściej idzie w parze ze skórą naczynkową, ewentualnie suchą, może być również nabyta przez niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne lub zbyt agresywne kosmetyki, na przykład w pielęgnacji przeciwtrądzikowej. Skóra wrażliwa jest kapryśna, ale odpowiednia pielęgnacja potrafi ją wyciszyć i uspokoić.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Mycie

Płyn micelarny to najbardziej oczywisty, ale też najlepszy wybór. Kosmetyk jest skuteczny, a przy tym wyjątkowo delikatny i nie pozostawia nielubianej przez wielu warstwy, jakiej możemy się spodziewać po niezmywalnych kosmetykach typu mleczka czy płyny dwufazowe.`

Kremy i żele do mycia – czyli produkty dla osób, które nie wyobrażają sobie mycia twarzy bez wody. Apteki i drogerie proponują obecnie wybór łagodnych kosmetyków myjących, bez zawartości wody. Produkty te są najczęściej o bogatej, kremowej konsystencji, często też bezzapachowe, by zminimalizować ryzyko podrażnień.

Pod prysznic wybierajmy kremowe żele o hipoalergicznej formule i neutralnej nucie zapachowej – taki kosmetyk da nam największą pewność, że nie podrażni naszej skóry, nie zmyje też ochronnej warstwy naskórka. Oczywiście zrezygnujmy też z ostrych gąbek antycellulitowych na rzecz łagodnych myjek.

Nawilżanie

Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga nieco więcej uwagi niż bezproblemowa skóra normalna. Aby zapewnić skórze właściwe funkcjonowanie, potrzebujemy wzmocnić jej barierę zewnętrzną – szukajmy kosmetyków nawilżających o hipoalergicznej formule, przebadanej przez dermatologów.

Zrezygnujmy również z mocno zapachowych balsamów i mleczek do ciała na rzecz łagodnych kosmetyków.

Inne produkty

Dezodoranty i antyperspiranty mogą być trudne w doborze dla kapryśnej cery wrażliwej. Najlepszym rozwiązaniem będzie łagodny kosmetyk, koniecznie bez alkoholu i mocnej nuty zapachowej. Dobrym rozwiązaniem jest kupno produktu z dodatkowym działaniem łagodzącym, np. proteinami mleka. Oczywiście szukajmy kosmetyku o działaniu potwierdzonym przez dermatologów.

Szampony również mogą podrażnić delikatną skórę wrażliwą. Zrezygnujmy z mocno oczyszczających formuł i intensywnych formuł przeciwłupieżowych, które mogą podrażnić skórę i przyczynić się do pojawienia się łupieżu suchego.

Czego unikać?

Opalanie i solarium – niestety nie wyjdą na dobre naszej skórze. Najlepiej unikać ostrego słońca między 11 a 15 i nigdy nie chodzić na solarium. Jeśli chcemy nadać naszej skórze opalony wygląd, wybierzmy stopniowo brązujące balsamy do ciała – najbezpieczniejszą opcję.

Inwazyjnych zabiegów kosmetycznych – odpadają wszystkie zabiegi typu mikrodermabrazja czy złuszczanie mocnymi kwasami, np. pirogronowym. Jeśli nasza skóra wymaga intensywnego złuszczania, możemy się zdecydować na kwas migdałowy, który jest stosunkowo łagodny dla skóry. W domu zrezygnujmy z mocnego peelingu na rzecz enzymatycznego.

Ostrych przypraw i alkoholu – szkodzi ona przede wszystkim skórze na naszej twarzy, która dodatkowo robi się podrażniona, nieprzyjemna w dotyku i zaczerwieniona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *