Napięcie nerwowe uwidacznia się najbardziej na twarzach kobiet. Gdyby zapytać którąkolwiek z nich, czy odpoczywała, choć chwilę w ciągu dnia, odpowiedziałaby z pewnością z oburzeniem, że nie może sobie pozwolić na ten luksus, gdyż nie znajduje na to czasu. Kobieta nawet najbardziej aktywna zawodowo musi znaleźć chwilę czasu dla siebie w ciągu dnia na rozluźnienie nerwów i całego ciała.

Rozluźnienie mięśni – Właśnie to rozluźnienie stanowi istotę relaksu.
Trzeba ułożyć się wygodnie na tapczanie z miękką poduszką pod kolanami, bezwładnie ułożonymi rękami wzdłuż ciała-rzecz polega na rozluźnieniu mięsni całej postaci. Dobrze jest ten 15 minutowy odpoczynek odbywać w ciemności stosując na oczy kompresy z ciepłego naparu rumianku lub esencji herbacianej, na twarz położyć maseczkę odżywczą np. z ogórka. A oto przepis:

Łyżeczkę soku z ogórków rozprowadzić na twarz, pod oczy wklepać krem odżywczy i pozostawić na skórze przez 15 minut. Po czym zmyć.

Jeżeli wypoczynek ma być naprawdę pełny, trzeba leżeć starając się nie myśleć o sprawach absorbujących na co dzień. W czasie takiego relaksu starajmy się nie zasypiać. Tak krótkotrwały sen nie jest wypoczynkiem, budzi się człowiek z uczuciem kompletnego rozbicia. Dla osób pracujących cały czas w pozycji siedzącej, proponuję stosowanie masażu japońskiego: pod głowę podłożyć poduszkę, oprzeć się o nią miękko,po czym bardzo wolno kolistymi ruchami masować skronie, oczy muszą być zamknięte. Doskonale działa również w ten sam sposób przeprowadzony masaż karku.

"Relaks koci"
Przez około 20 minut dziennie chodzimy  boso po dywanie,a jeszcze lepiej na palcach bardzo kocimi ruchami. Jest to doskonałe ćwiczenie dla osób spędzających długie godziny w pozycji siedzącej.Mówiąc o relaksie nie sposób pominąć kociej gimnastyki, o tyle wygodnej, że wykonywanej w łóżku.Często rano po przebudzeniu czujemy się dziwnie ociężale,mimo wystarczającej ilości snu jesteśmy zmęczeni,wtedy to właśnie stosujemy kocią gimnastykę. Leżymy i przeciągamy się jak kot. Jak najdalej wyciągając ręce,jak najmocniej prostując nogi. Po 5 minutach ćwiczenia czujemy się wypoczęci. Oprócz podanych sposobów wypoczynku pamiętajmy o dotlenieniu organizmu. Starajmy się po pracy zrobić choćby niedługi spacer pieszy do domu. Wolne od pracy dni najlepiej zorganizować sobie w postaci odpoczynku mieszanego. Dłuższy sen, wykonywanie zwykłych zajęć bez denerwującego pośpiechu, spacer 2 godzinny na świeżym powietrzu, wycieczka za miasto, jazda na łyzwach, pływanie lub po prostu zabawa na śniegu. W ogóle zastanawiając się nad wypoczynkiem po pracy nie możemy pominąć tak ważnej sprawy jaką jest akumulacja sił i zdrowia w czasie wypoczynku dorocznego. Spędzanie urlopu w warunkach domowych na pewno nie gwarantuje nam pełnego odprężenia psychicznego,dlatego na urlopy należy koniecznie wyjeżdżać. Klimat jako zespół warunków atmosferycznych dla pewnego obszaru ziemi ma duży wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie. Dzielenie urlopu na zimowy i letni jest słuszne. Słońce, powietrze zamglenia, ciśnienie powietrza, a na nawet wiatr-wszystko to działa korzystnie w pewnych warunkach na zdrowie i wygląd naszej skóry.


Udanego wypoczynku
Elżbieta Skowron Życińska

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wtórna publikacja, kopiowanie lub rozpowszechnianie powyższej treści lub zdjeć produktu, bez zgody firmy jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *