Przeciwutleniacze to substancje pomagające neutralizować szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki powstające w organizmie. Niszczenie wolnych rodników zapobiega powstawaniu nowotworów, chorób serca i udarów. Przeciwutleniacze zawarte w ziołach są aktywniejsze od tych w owocach, warzywach i niektórych przyprawach, jak czosnek.

Największą aktywność antyutleniaczy mają według Wang zioła z rodziny oregano. Zaś samo oregano ma właściwości przeciwutleniające od trzech do 20 razy silniejsze niż pozostałe badane zioła. W przeliczeniu na gram świeżej masy oregano i inne zioła, jak koper, mięta pieprzowa, tymianek czy rozmaryn, mają więcej przeciwutleniaczy niż warzywa i owoce (znane jako bogate źródła tych związków).

Oregano ma ich 42 razy więcej niż jabłka, 30 razy więcej niż ziemniaki, 12 razy więcej niż pomarańcze i 4 razy więcej niż jagody – stwierdza Wang dodając, że przeciwutleniacze zawarte w jednej łyżce stołowej świeżego oregano działają tak samo skutecznie, jak przeciwutleniacze w średniej wielkości jabłku.

Dodawanie umiarkowanej ilości ziół do posiłku może znacznie podnieść jego wartość dla zdrowia – zwłaszcza, jeśli ziół używa się zamiast soli i sztucznych dodatków spożywczych – sugeruje badaczka.

Korzystanie z ziół to szybki i łatwy sposób na przyswojenie skoncentrowanej dawki przeciwutleniaczy, bez pochłaniania dodatkowej dawki kalorii – podkreśla Wang. Uczona podkreśla jednocześnie, że najwięcej przeciwutleniaczy mają produkty świeże i nie przetworzone. Np. w świeżym czosnku czynnych jest półtora raza więcej przeciwutleniaczy niż w czosnku suszonym i sproszkowanym.

Tak jak każdy produkt, zioła – choć zdrowe – należy spożywać w ilościach umiarkowanych, ostrzega badaczka. Zioła bowiem, w jakiejkolwiek postaci, nie zastąpią bowiem wyważonej diety.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *