Jak zorganizować dziecku czas nad wodą?

Wyjazd wakacyjny niekoniecznie musi oznaczać dalekie wojaże. Mogą to być rodzinne wypady nad rzekę czy działkę nad jeziorem. Jednak wtedy musimy przygotować się na to, że nasze dzieci muszą mieć zapewnione odpowiednią rozrywkę, aby nie marudziły i nie chciały szybko wracać do domu. Poniżej prezentujemy popularne zabawy i pomysły na nietypowe spędzanie czasu nad wodą z dzieciakami.

cesardzialki

Zjeżdżalnia na działce nad jeziorem

Mieszkasz blisko rzeki? A może posiadasz własną działkę nad jeziorem? Jeśli tak to wiedz, że jesteś szczęściarzem! Szczególnie jeżeli jesteś kreatywny i skorzystasz z pomysłu zrobienia własnej zjeżdżalni do wody. Pamiętaj jednak, że na jej końcu powinna znajdować się osoba, która umie pływać i pomoże dzieciakom wydostać się z wody w razie zachłyśnięcia – nawet najlepiej zbudowana konstrukcja może cię od tego nie uchronić. Otóż do zorganizowania takiej zjeżdżalni potrzebujesz grubej folii budowlanej dostępnej w każdym większym markecie, dostępu do wody bieżącej oraz śliskiego płynu do kąpieli. Kiedy mamy już wszystkie te rzeczy wystarczy uformować rynnę (czasami trzeba delikatnie skopać ziemię), wyłożyć ją zakupioną wcześniej folią oraz polać wodą i płynem i gotowe! Dzieciaki mogą ślizgać się do woli! Oczywiście najlepiej by było, aby rynna znajdował się pod lekkim nachyleniem – jeżeli nie jest, to trzeba znaleźć odpowiedni płyn aby ślizgać się bez odpychania rękami. Jeżeli nie mamy dostępu do wody to nic straconego – na końcu możemy rozłożyć większą ilość folii. Takie zjeżdżalnie są dostępne w sklepach, ale niestety są bardzo krótkie. Zrobiona własnoręcznie zapewni większą frajdę.

Własny ogródek

Mogłoby się to wydawać dziwne, ale własne poletko do uprawy słonecznika czy szczypiorku to niezwykła frajda dla dzieci. Nie dość, że będą one miały przyjemność z tego powodu, że wyrośnie im warzywo, to jeszcze jest to doskonały sposób, aby nauczyć je odpowiedzialności. Będziesz jednak musiał pomóc dzieciakom w skopaniu ziemi, bo ich drobne rączki sobie nie poradzą. Następnie pokażesz jak nawozić glebę oraz najprzyjemniejsza część, czyli sadzenie. To zostaw dzieciom. Podlewanie również. Jednak możesz im przypomnieć od czasu do czasu o tym, jeżeli zapomną. Własne konewki i kalosze ucieszą każde dziecko. A najbardziej kanapka z własnoręcznie wyhodowanym warzywem. Ziemie wokół wody zazwyczaj idealnie nadają się do uprawy.

Zbuduj szałas indiański!

Budowanie domu na drzewie wymaga posiadania odpowiednio rozłożystego drzewa, coo nie jest wcale taką prostą sprawą. O wiele łatwiejszym sposobem na zbudowanie dziecięcej bazy będzie szałas indiański. Należy zgromadzić kilkadziesiąt gałęzi w miarę prostych a następnie układać je w okrąg, krzyżując u góry. Na pewno ułatwieniem będzie najpierw zbudowanie szkieletu, a następnie dokładanie kolejnych części. Później należy wyłożyć czymś środek, np. kocem aby dzieci mogły swobodnie siedzieć. Wieczorem obowiązkowo ognisko i taniec wokół niego.

Zabawa z dziećmi na działce nad jeziorem lub nad rzeką to świetny sposób na polepszenie z nimi kontaktu. Często jesteśmy bardzo zapracowani, więc dobrze jest wykorzystać spędzany tam czas. Propozycje, które przygotowaliśmy, są niezwykle uniwersalne i powinny spodobać się większości dzieci w różnym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *