Zapachowy savoir-vivre. Zasady używania męskich perfum

Rodzaj używanych perfum wywiera duży wpływ na to, jak odbiera nas otoczenie. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn znaczenie ma nie tylko stylowy ubiór, ale również zapach, który jest ważnym bodźcem podkreślającym styl i osobowość. Współcześni panowie mają szeroki wybór pachnideł w postaci wód po goleniu, toaletowych, perfumowanych i kolońskich. Istnieje kilka przydatnych zasad, których warto przestrzegać podczas używania każdego z tych produktów.

fot. neness.pl

To, jak intensywny jest zapach, w dużej mierze zależy od tego, kto go nosi. Z tego powodu te same perfumy mogą być zupełnie inaczej wyczuwalne na dwóch innych mężczyznach, np. w przypadku jednego będą mieć przyjemną, lekką woń, a u drugiego zbyt silną lub za słabą. Dlatego zawsze, zanim użyjemy danego produktu na ważne wyjście, należy wcześniej przetestować go na własnej skórze. Nieważne, czy spodobał się nam, gdy używał go któryś ze znajomych, lub kiedy powąchaliśmy w drogerii nakrętkę od flakonika – dużo zależy od indywidualnych uwarunkowań naszego ciała, więc zanim spryskamy się pachnidłem od stóp do głów, lepiej sprawdzić, czy faktycznie podoba nam się jego efekt na skórze.

Perfumy męskie cechują się zazwyczaj dość dużą mocą, dlatego podczas ich stosowania zaleca się umiar. Należy wystrzegać się sytuacji, w których wręcz „wypełniają” każdy pokój, do którego wejdziemy. W celu uniknięcia tego problemu nie spryskuje się nimi ubrań. Perfumy stosuje się przede wszystkim na skórę. Co więcej, niektóre z nich zawierają barwniki i olejki, które mogą ubrudzić tkaninę. W trakcie upalnych dni lub w razie konieczności przebywania w zamkniętym, ogrzewanym pomieszczeniu, starajmy się stosować bardziej orzeźwiające i świeże nuty zapachowe, np. cytrusowe lub ziołowe. Zimą można postawić na bardziej kadzidlane, orientalne i drzewne perfumy.

Woda kolońska, perfumowana i po goleniu. Podstawowe różnice

Produkty zapachowe przeznaczone dla mężczyzn różnią się także pod względem koncentracji. Mogą występować w różnych formach i służyć do zupełnie innych zadań. Woda perfumowana jest zazwyczaj dość ciężka i powinna być stosowana przede wszystkim na wyjścia wieczorowe. Należy spryskać nią szyję, kark i tors. Woda po goleniu w połączeniu z wodą toaletową jest za to opcją dzienną, idealną do pracy. Trwałość produktów po goleniu zwykle nie jest dłuższa niż trzy godziny, dlatego dobrze jest stosować wraz z nimi wodę toaletową z tej samej serii (głównie na szyję i tors, ewentualnie w zgięciach łokci).

Zupełnie inną kategorią jest woda kolońska, czyli dość lekka opcja zapachowa, które będzie dobra w okresie letnim. Jest mniej skoncentrowana niż typowe perfumy, będzie więc odpowiednim rozwiązaniem na co dzień. Można używać jej po kąpieli, aby wzmocnić efekt odświeżenia. Utrzymuje się zwykle nie dłużej niż kilka godzin, chyba że wybierzemy produkty przystosowane dla sportowców. Najważniejsze przy doborze odpowiednich perfum, jest więc dostosowanie mocy zapachu i rodzaju produktu do konkretnej sytuacji, pory dnia i pogody. Wybierając je z rozwagą, z pewnością nie zaliczymy wizerunkowej wpadki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *