3 nawyki finansowe, które możesz zaszczepić w dziecku

Czy zastanawiasz się nad tym, jakie nawyki w zarządzaniu pieniędzmi pokazujesz swojemu dziecku? Edukacja i wychowanie finansowe są równie ważne, jak wszelkie inne sfery życia szczególnie dlatego, że jest to wiedza pomijana w szkołach. Oto 3 nawyki, które chciałbyś przekazać swojemu dziecku.

Lokaty terminowe, kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe czy też budżetowanie wydatków – takich zagadnień twoje dziecko nie nauczy się w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat dziecko miało świadomość, skąd biorą się w waszym domu pieniądze i na co je wydajecie. W nauce zarządzania finansami istotne jest też, aby dziecko miało własne fundusze. Nie musi być to duża kwota, jednak ważne jest, aby maluch miał swobodę decydowania, na co ją przeznaczy.

Pieniądz musi pracować

Nie trzymaj pieniędzy w skarpetce, gdyż w ten sposób stracą swoją wartość – oto lekcja, którą każdy człowiek powinien wynieść z domu. Dziecko może nabyć taką wiedzę poprzez samą obserwację, o ile rozmawiasz z nim o finansach i nie czynisz z nich tajemnicy. Istnieje spora szansa, że w przyszłości będzie powielało twoje zachowania.

Rozmawiaj z maluchem i informuj go o tym, że istnieją takie narzędzia, jak lokaty terminowe i konta oszczędnościowe. Możesz też zaproponować mu zabawę w bank, jeśli oszczędza na określony cel. Twórzcie „lokaty terminowe” dostosowane do waszych potrzeb. Możesz zaproponować maluchowi kredyt gotówkowy, który będzie ci zwracał w ratach odejmowanych z kieszonkowego, oraz narzędzie takie, jak konto oszczędnościowe lub lokata terminowa, gdzie nagrodą za cierpliwość będzie wypłacone oprocentowanie. Lokat terminowych, kredytów oraz zasad ich działania najlepiej uczyć się już od najmłodszych lat.

Planowanie to klucz do sukcesu

Pokaż dziecku, że jeśli wyda całe kieszonkowe już na początku tygodnia, nie będzie miało pieniędzy aż do następnej „wypłaty”. To dość trudna lekcja, jednak kluczowe są w tym przypadku dwa etapy: po pierwsze, musisz pozwolić dziecku na podejmowanie samodzielnych decyzji, nawet jeśli wiesz, że są błędne. Następnie, konieczne jest zachowanie nieugiętej postawy i nieuleganie kaprysom lub złemu humorowi malucha.

Jeśli złamiesz zasady pod wpływem nacisku dziecka i kupisz mu za pieniądze niepochodzące z kieszonkowego wymarzoną zabawkę lub smakołyk, z lekcji zarządzania finansami nici.

Budżetowanie – najważniejsza lekcja

Pokaż maluchowi, że wszelkie wydatki należy zaplanować. Zaproś go do rozmowy na temat domowego budżetu i wytłumacz, ile zarabiasz, a ile wydajesz na ratę kredytu, rachunki, jedzenie oraz transport. Zachęć malucha, aby taki sam proces przeprowadził ze swoim kieszonkowym. Niech podzieli otrzymywaną kwotę na części i zdecyduje, jaki procent swoich pieniędzy chce przeznaczyć na realizację poszczególnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *