5 poranych ćwiczeń rozciągających na materacu gimnastycznym lub karimacie

Rozciąganie to same korzyści, nie tylko poprawiające stan zdrowia, ale i działające relaksująco. Codziennie powinniśmy to praktykować, co zapewnia doskonałe samopoczucie, zapobiega kontuzjom, a nawet działa przeciwbólowo. Jak się rozciągać? Oto 5 porannych ćwiczeń!

5 poranych ćwiczeń rozciągających na materacu gimnastycznym lub karimacie

Mocne strony codziennego rozciągania

Nim przejdziemy do ich omówienia, przyjrzyjmy się na początek najważniejszym zaletom rozciągania. Przede wszystkim powiększamy w ten sposób zakres ruchu w stawach, a im jest on większy, tym bezpieczniej, ale i lepiej wykonujemy ćwiczenia. Rozciąganie to spokój dla duszy i ciała, bo taka forma odprężenia wycisza i relaksuje. Mięśnie są rozluźnione, dzięki czemu mniej bolą i szybciej się regenerują. Poza tym wzmacniamy ścięgna i poprawiamy ukrwienie mięśni. Oczywiście, aby rozgrzewka była przeprowadzona prawidłowo, zawsze korzystajmy z materacy bądź karimat, których ogromny wybór znajdziemy na stronie prosportowy.pl.

Rozciągamy ścięgna podkolanowe z taśmą – jak je wykonać?

Żeby dobrze wykonać to ćwiczenie, powinniśmy zająć miejsce na twardym, stabilnym podłożu. Następnie – od strony palców – zahaczamy taśmę o śródstopie, końcówki materiału przytrzymując w dłoniach. Kładziemy się na plecach, mając wyprostowane nogi, ale dla najlepszego efektu – warto taśmą dociągnąć prostą nogę. Aż do granicy bólu, ale bez przesady. Oddychajmy spokojnie i starajmy się w takiej pozycji wytrzymać minutę.

Jak rozciągnąć mięśnie czworogłowe na leżąco?

Żeby to zrobić, powinniśmy się położyć bokiem na karimacie, materacu bądź macie. Chwytamy z tyłu kostkę dolnej nogi, starając się, by nie trzymać jej za palce. Może się zdarzyć, że to zadanie przerośnie nasze możliwości, więc jak nie uda nam się do niej dosięgnąć, to chwyćmy zapiętek buta lub użyjmy ręcznika.

Oczywiście, jak w poprzednim przypadku – nie róbmy tego na siłę, bo nie maksymalne przeciążenie jest tu najważniejsze, a próba jak najefektywniejszego rozciągnięcia mięśnia. W tym celu też nie możemy zginać ciała w biodrach, gdyż biodro powinno być nieruchome, a plecy niech pozostaną w pozycji prostej.

Rozciągamy pas barkowy – jak to zrobić prawidłowo?

To bardzo łatwe. Przyda się tu gryf sztangi, choć wystarczy również skakanka. Podnosimy proste ręce do góry, a następnie wykonujemy identyczny ruch jak podczas przekładania sztangi – do tyłu bez zginania łokci. Sprawdźmy, jakie są nasze możliwości w tym zakresie, a w pozycji maksymalnej przetrzymajmy tak chwilę, by jak najefektywniej się rozciągnąć.

Mięśnie brzucha też potrzebują rozciągania!

Najpierw musimy położyć się na brzuchu, by po chwili stanąć na czworakach. Z takiej pozycji kładziemy się na ziemi, pamiętając, aby nie przesuwać kolan. Następnie wyprostowujemy ręce, wyginając się w łuk – wypychając mięśnie brzucha. Ważne, by od ziemi nie odrywać lędźwi. A jeśli nie dajemy rady tego zrobić, możemy sobie pomóc i zamiast na dłoniach, oprzeć się na łokciach.

Nie zapominajmy o łydkach

Na koniec łydki, które rozciągamy na stepie. W tym celu powinniśmy przy nim stanąć – stawiając na podwyższeniu palce, piętą opierając się o ziemię. Naciągamy mięśnie łydki, a w tym samym czasie biodra wypychamy delikatnie i nieznacznie do przodu.

Starajmy się wykonywać takie rozciąganie codziennie, a już na pewno przed każdym treningiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *