Przemęczenie, silny stres czy ostra dieta odchudzająca mogą opóźnić wystąpienie miesiączki nawet o kilka tygodni. Dlatego kiedy w przewidywanym terminie krwawienie się nie pojawia, wcale nie musi to oznaczać, że już za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Jest to jednak bardzo prawdopodobne wtedy, gdy jednocześnie z brakiem miesiączki zauważysz też inne symptomy, które często towarzyszą ciąży.

Zwróć uwagę na te objawy:
Gdy tylko zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy, rusza produkcja hormonów mających umożliwić rozwój nowego życia. W ślad za tym w organizmie przyszłej mamy następują różnorodne przemiany, które mają wpływ na jej samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Po upływie zaledwie kilku dni od zapłodnienia możesz odczuwać napięcie i niewielką bolesność piersi, jak przed miesiączką. Nieco później, około 6. tygodnia ciąży, zauważysz również powiększenie się piersi i zmiany w ich wyglądzie – ściemnienie brodawek i ich obwódek, uwidocznienie się podskórnych naczyń żylnych.

Niezwykle wyostrza się zmysł powonienia i mogą zacząć cię drażnić różne zapachy, także te, które dotychczas lubiłaś. Jednocześnie możesz zacząć odczuwać niechęć do pewnych potraw i miewać niezwykłe zachcianki kulinarne, np. zacząć jadać śledzie czy ogórki kiszone na przemian z czekoladą.

Po 2-3 tygodniach od zapłodnienia może ci zacząć doskwierać uczucie znużenia i senności. Męczące (dla ciebie i otoczenia) mogą również być zmiany nastroju – euforia, za chwilę rozdrażnienie, a zaraz potem łzy i znów radość.

W 3.-4. tygodniu ciąży bardzo często pojawiają się nudności i wymioty. Przeważnie występują z samego rana, ale mogą dokuczać nawet przez cały dzień.

Około 5.-6. tygodnia ciąży zaczniesz dużo częściej odczuwać potrzebę oddawania moczu. Będzie ci to dawać się we znaki zwłaszcza nocą.

Zrób test lub idź na badanie:
Skoro wiele wskazuje na to, że możesz być w ciąży, sprawdź, czy rzeczywiście tak jest. Najprościej zrobisz to za pomocą jednego z testów, które można kupić w aptece. Już kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki wykazują ciążę (z 99% prawdopodobieństwem) na podstawie obecności w moczu gonadotropiny kosmówkowej (hormon wytwarzany od chwili zapłodnienia). Absolutną pewność dadzą ci zaś badania specjalistyczne. Określając stężenie gonadotropiny kosmówkowej we krwi, można stwierdzić kilkudniową ciążę. Po 4 tygodniach od zapłodnienia widać ją podczas usg dopochwowego. A po ok. 6 tygodniach także w czasie zwykłego badania ginekologicznego.

Źródło: Naj nr 20/2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *