Kiedy wsiadasz do swojego auta i ruszasz w drogę, musisz mieć świadomość, że na Twoje bezpieczeństwo mają wpływ trzy zasadnicze czynniki: po pierwsze Ty jako kierowca, czyli Twoje umiejętności, czas reakcji, stan psychofizyczny; po drugie droga, po której się poruszasz i wreszcie po trzecie – Twój pojazd. O tym ostatnim elemencie niestety bardzo często zapominamy. Dbamy o to, by być wypoczętym i oczywiście trzeźwym kierowcą, narzekamy też na stan dróg, po których jeździmy. Jednak o stanie technicznym swojego samochodu myślimy przeważnie tylko wtedy, kiedy w dowodzie rejestracyjnym pieczątka z datą przeglądu staje się nieaktualna.

Zastanawiałaś się kiedyś w jakim stanie są tarcze hamulcowe w Twoim pojeździe? Na pewno masz świadomość, że jest to niezwykle istotny element, ale czy jesteś pewna, że jest sprawny w stu procentach? Tego typu pytania kojarzą się z fachową wiedzą na temat pojazdów mechanicznych, a przecież nie musisz takiej posiadać. Wystarczy, że powierzysz stan swojego samochodu mechanikom, tak jak powierzasz swoje zdrowie lekarzom. Nie wystarczy przecież dbać tylko o wygląd, żeby być zdrowym i normalnie funkcjonować. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku Twojego pojazdu. Im częściej zadbasz o jego wnętrze (bynajmniej nie chodzi tu o kabinę pasażerów, lecz o to co pod maską i samochodem), tym lepiej będzie funkcjonował i na pewno Cię nie zawiedzie na drodze.

Oprócz tak oczywistego aspektu jak stan hamulców, powinnaś także zwrócić uwagę na stan opon i ciśnienie powietrza, poziom oleju silnikowego, stan oświetlenia i wycieraczek w Twoim aucie. Również czystość szyb ma ogromne znaczenie nie tyle w zakresie estetyki, ile dobrej widoczności i możliwości kontrolowania sytuacji na drodze.

Bezpieczeństwo na drodze to jedno, ale jeśli nie zadbasz należycie o stan techniczny swojego pojazdu, może Cię spotkać przykra niespodzianka w postaci przymusowego postoju na poboczu w szczerym polu albo – co gorsza – w samym środku miasta, na trzypasmowej trasie z setkami pędzących i trąbiących na ciebie samochodów… Wzywanie pomocy drogowej oraz związane z tym koszty z pewnością nie należą do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Ma to szczególne znaczenie teraz, kiedy wybierasz się na urlop z całą rodziną. Znacznie bardziej opłacalne są po prostu regularne przeglądy w warsztacie samochodowym.

Kluczowe znaczenie ma Twoja świadomość odnośnie tego, co się dzieje podczas jazdy i co ma na nią wpływ. Ponadto świadomość, że jedziesz sprawnym i bezpiecznym samochodem znacznie poprawia Twoje samopoczucie i pewność na drodze. Teraz możesz już tylko skupić się na jeździe i …uważać na dziury w ulicach.

Wejdź na www.abs.org.pl i dowiedz się więcej o tym co zrobić, aby jeździć bezpiecznym samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *