Czym jest echo serca dzieci i kiedy należy wykonać takie badanie?

Echokardiografia serca to badanie wykorzystujące właściwości fal ultradźwiękowych. Jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, któremu poddawane mogą być już dzieci w okresie niemowlęcym. Na jego podstawie lekarz ocenia morfologię serca i głównych naczyń krwionośnych,  działanie zastawek oraz komór. Echo serca dzieci pozwala też dokonać pomiarów wielkości poszczególnych jego części, wykryć zbierającą się w worku osierdziowym wodę, zbadać przepływ krwi przez serce, czy zaobserwować jakiekolwiek niepokojące zmiany.

Jednym z powodów z jakim rodzice małych dzieci zwracają się o pomoc do dziecięcego kardiologa są tak zwane szmery serca. Należy pamiętać, że szmer nie zawsze jest objawem patologii i nie koniecznie lekarz po osłuchaniu dziecka zleci wykonanie dodatkowych badań. Jeżeli natomiast poza niepokojącym, szorstkim szmerem występują objawy takie jak, sinica, duszności, „kołatanie’ serca, czy nawet omdlenia na pewno należy reagować, ponieważ symptomy mogą być związane z nierozpoznaną wcześniej wadą genetyczną lub chorobą serca.
Jak przygotować dziecko do badania?

Echo serca nie wymaga specjalnego przygotowania małego pacjenta i jest dla niego całkowicie bezpieczne. Badanie odbywa się w pozycji leżącej, trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Badanie jest zupełnie bezbolesne i nie wiąże się dla pacjenta z żadnym ryzykiem. W razie potrzeby może być ono także powtarzane. Poszukując miejsca do wykonania badania, warto zwrócić uwagę na kompleksowość oferowanych przez przychodnię medyczną usług. Specjaliści z Centrum Medycznego Balumed oferują pełną diagnostykę opartą o urządzenia ultrasonograficzne najwyższej jakości, a co również bardzo ważne, badanie wykonane jest przez kardiologa dziecięcego, który po zakończeniu badania będzie mógł od razu dokonać analizy wyników, odpowiedzieć na wasze pytania, postawić diagnozę i ewentualnie zlecić dalszą diagnostykę.

Ponieważ od profilaktyki i wczesnego wykrywania nieprawidłowości w rozwoju zależy zdrowie waszego dziecka, należy pamiętać, aby nie bagatelizować potrzeby wizyt u specjalisty. Warto pamiętać o wskazaniach lekarza, przepisanych wizytach  kontrolnych i dzięki temu spokojnie cieszyć się zdrowiem lub odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *