Rola ilustracji w książkach dla dzieci

Napewno każdy z nas pamięta swoje pierwsze książeczki. Składały się one głównie z ilustracji, które zdecydowanie przeważały nad tekstem. Ilustracje zawsze były, są i będą nieodzownym elementem książek przeznaczonych dla najmłodszych. Gdy bierzemy do ręki książeczki naszych pociech, od razu rzucają nam się w oczy kolorowe ilustracje.

Podstawową rolą ilustracji jest wprowadzenie dzieci w świat sztuki, w świat książki, ilustracje pomagają w głębszym przeżywaniu dzieła literackiego. Dzięki ilustracjom dzieci mogą korzystać z książek samodzielnie, bez pomocy rodziców. Ilustracje wnoszą w życie dzieci wiele różnych wartości, rozwijają wiele predyspozycji psychicznych takich, jak: wyobraźnia, myślenie, spostrzeganie, ilustracje rozszerzają wiedzę o świecie, wzbogacają przeżycia uczuciowe, rozbudzają zainteresowania.

Książki ilustrowane cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród starszych dzieci, które opanowały już naukę czytania. Ilustracje uzupełniają treść zawartą w książce, ułatwiają percepcję, potęgują przeżycia i emocje związane z treścią tekstu. Ilustracja to obraz nieruchomy, dzięki czemu na ilustracji można się dokładniej i dłużej skoncentrować i dostrzec szczegóły, które umykają np. podczas oglądania filmów.

Każda ilustracja prezentuje tylko wybrany fragment tekstu, dlatego pozostawia miejsce na jego interpretację. Rozwija kreatywność i zdolność fantazjowania u dzieci. Ilustracje książkowe bardzo efektywnie poszerzają wiedzę dzieci z wielu dziedzin, m.in. z historii, biologii, geografii, techniki. Większości z tych informacji nie da się przekazać dzieciom w sposób przystępny jedynie za pomocą czytanego tekstu.

Dzięki ilustracjom dzieci utożsamiają się z bohaterami książek wczuwają się w ich przeżycia, dzięki czemu łatwiej kształtują swą postawę wobec świata. Ilustracje wspomagają ogólny rozwój dziecka. Pomagają zrozumieć znaczenie słów, faktów i zjawisk, których dziecko nie zna.

Ilustrowana seria „Harrego Pottera”

Dwa lata temu wersji ilustrowanej doczekała się znana wszystkim seria „Harry Potter”. Dotychczas na rynku wydawniczym ukazały się dwie części serii ilustrowanej: „Harry Potter i kamień filozoficzny” oraz „Harry Potter i komnata tajemnic”. Jesienią ukaże się trzecia część serii ilustrowanej Harry Potter i więzień Azkabanu. Seria ilustrowana cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wielbicieli przygód Harrego Pottera. Sięga po nią coraz więcej młodych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles