Napewno każdy z nas pamięta swoje pierwsze książeczki. Składały się one głównie z ilustracji, które zdecydowanie przeważały nad tekstem. Ilustracje zawsze były, są i będą nieodzownym elementem książek przeznaczonych dla najmłodszych. Gdy bierzemy do ręki książeczki naszych pociech, od razu rzucają nam się w oczy kolorowe ilustracje.

Podstawową rolą ilustracji jest wprowadzenie dzieci w świat sztuki, w świat książki, ilustracje pomagają w głębszym przeżywaniu dzieła literackiego. Dzięki ilustracjom dzieci mogą korzystać z książek samodzielnie, bez pomocy rodziców. Ilustracje wnoszą w życie dzieci wiele różnych wartości, rozwijają wiele predyspozycji psychicznych takich, jak: wyobraźnia, myślenie, spostrzeganie, ilustracje rozszerzają wiedzę o świecie, wzbogacają przeżycia uczuciowe, rozbudzają zainteresowania.

Książki ilustrowane cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród starszych dzieci, które opanowały już naukę czytania. Ilustracje uzupełniają treść zawartą w książce, ułatwiają percepcję, potęgują przeżycia i emocje związane z treścią tekstu. Ilustracja to obraz nieruchomy, dzięki czemu na ilustracji można się dokładniej i dłużej skoncentrować i dostrzec szczegóły, które umykają np. podczas oglądania filmów.

Każda ilustracja prezentuje tylko wybrany fragment tekstu, dlatego pozostawia miejsce na jego interpretację. Rozwija kreatywność i zdolność fantazjowania u dzieci. Ilustracje książkowe bardzo efektywnie poszerzają wiedzę dzieci z wielu dziedzin, m.in. z historii, biologii, geografii, techniki. Większości z tych informacji nie da się przekazać dzieciom w sposób przystępny jedynie za pomocą czytanego tekstu.

Dzięki ilustracjom dzieci utożsamiają się z bohaterami książek wczuwają się w ich przeżycia, dzięki czemu łatwiej kształtują swą postawę wobec świata. Ilustracje wspomagają ogólny rozwój dziecka. Pomagają zrozumieć znaczenie słów, faktów i zjawisk, których dziecko nie zna.

Ilustrowana seria „Harrego Pottera”

Dwa lata temu wersji ilustrowanej doczekała się znana wszystkim seria „Harry Potter”. Dotychczas na rynku wydawniczym ukazały się dwie części serii ilustrowanej: „Harry Potter i kamień filozoficzny” oraz „Harry Potter i komnata tajemnic”. Jesienią ukaże się trzecia część serii ilustrowanej Harry Potter i więzień Azkabanu. Seria ilustrowana cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wielbicieli przygód Harrego Pottera. Sięga po nią coraz więcej młodych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *