Jadalnia jest miejscem, w którym może nie spędzamy wiele czasu, ale jej wygląd i charakter znajdujących się tam mebli nie pozostają bez znaczenia. To od nich zależeć będzie przyjemność czerpana z posiłków i spotkań towarzyskich. Jak więc dobrać krzesła do jadalni, by stworzyć pożądany nastrój? Przedstawiamy obecne trendy meblarskie.

Krzesła ‘spoza kompletu’

Ostatnim trendem są krzesła, które niekoniecznie pochodzą z jednego kompletu co stół. Co więcej, każde z nich może być z zupełnie innej kolekcji. Celem nie jest idealne dopasowanie, a raczej dopełnienie komplementarnym stylem. Choć wydaje się to niełatwym zadaniem, można sobie pomóc odnalezieniem jednego wspólnego elementu we wszystkich tych rzeczach – na przykład koloru, wysokości, kształtu nóg czy materiału tapicerskiego. Dzięki niemu krzesła różnych gatunków mogą wyglądać razem bardzo oryginalnie. Specjaliści od aranżacji wnętrz polecają na przykład zestawy składające się z krzeseł o różnych, geometrycznych wzorach, ale pomalowanych na jeden kolor. Podobny efekt mogą zapewnić krzesła wykonane z tego samego materiału, w tym samym kolorze, ale o różnie zaprojektowanych oparciach. Nie ma także powodu, by nie zestawić ze sobą krzeseł z różnych epok – antyczne krzesła do jadalni będą dobrze wyglądać z tymi bardziej nowoczesnymi, jeśli będą posiadać podobnie stylizowane nogi.

Jak wprowadzić odpowiedni nastrój do jadalni

Materiał z którego wykonane są krzesła do jadalni, może wpłynąć znacząco na nastrój panujący w tym pomieszczeniu. Dla przykładu, metal może wnieść błysk i rozświetlić wnętrze. Jeśli zależy nam na skojarzeniu z tropikalnym klimatem, nawiązaniach do domów w stylu kolonialnym, możemy pomyśleć o krzesłach ratanowych. Jeśli jednak ponad wszystko chcemy czuć w jadalni ciepło i stworzyć przyjazną, domową atmosferę, postawmy na naturalne drewno.

Każdy z wyżej wymienionych materiałów ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Przykładowo dla rodzin z dziećmi i domowymi zwierzętami priorytetem może być trwałość i odporność mebli na rysy. Dla innych będzie to łatwość czyszczenia, charakteryzująca m.in. skórę czy niektóre syntetyczne materiały. Oczywiście można także pomyśleć o pokrowcach na siedzenia i oparcia, które zapobiegają niszczeniu i brudzeniu się delikatniejszych oraz jasnych tapicerek. Przy zakupie drewnianych krzeseł warto pamiętać także, że materiał ten z czasem ma tendencję do zmiany swojego odcienia i nie zawsze jest odporny na wodę. Należy także czyścić go z użyciem odpowiednich detergentów, tylko wtedy zachowa swoje właściwości przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *