Za komfort mieszkania w ciepłym domu płacimy obecnie coraz więcej. Z ogółu wydatków, centralne ogrzewanie to około 60%. W przypadku domku jednorodzinnego kilkumiesięczny sezon grzewczy wiąże się z opłatami dochodzącymi nawet do 10 tysięcy. Bywa, że z powodu coraz wyższych rachunków, jesteśmy zmuszeni do przykręcania grzejników.

Czy jest jakiś sposób na to szaleństwo? Co zrobić, by w naszym domu było ciepło „jak u Pana Boga za piecem”, a miesięczne koszty ogrzewania były zdecydowanie niższe?

Czym jest dom pasywny?
Z pomocą przybyli nam architekci i inżynierowie. Stworzyli oni domy pasywne, czyli takie, które przy ekstremalnie niskim wykorzystaniu energii potrafią zapewnić maksymalny komfort cieplny. Tradycyjny dom z lat 80 potrzebował około 220 kWh energii do ogrzania 1 m2 powierzchni użytkowej, współczesny dom niskoenergetyczny – 30-70 kWh/m2, domy pasywne mniej niż 15 kWh/m2 w skali roku! To ponad 10 razy mniej niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Czy to na pewno możliwe?

Jak działa dom pasywny?
Główną ideą przyświecającą budowie takiego domu jest wykorzystanie pasywnych źródeł energii pochodzącej z urządzeń elektrycznych, ciepła słonecznego, ciepła odzyskanego z wentylacji oraz z superizolacji, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Dobrą zaporę przed zimnem zapewniają także okna o wysokich parametrach izolacyjności (na co składa się nie tylko ciepły profil, ale także szyba). Przenikanie ciepła zatrzymywane jest również przez dobrą izolację stropów Dzięki takim zabezpieczeniom zysk, jaki osiągniemy przez zatrzymanie energii słonecznej wewnątrz domu przewyższy straty spowodowane uciekaniem ciepła na zewnątrz.

Należy jednak pamiętać, że szczelny budynek wymaga odpowiedniej wentylacji pozwalającej na wymianę powietrza i na odzyskanie ciepła z powietrza zużytego.

Jak pasywnie ocieplać dom?
Ponieważ dzięki zredukowaniu straty ciepła uciekającego przez źle ocieplone ściany możemy zaoszczędzić nawet do 40% energii, właściwy dobór odpowiednich materiałów ociepleniowych jest najważniejszym krokiem przy myśleniu o domu pasywnym. Ściany w domu pasywnym ocieplamy wełną bądź styropianem, dobierając system ociepleń, który nada budynkowi wybrane przez nas cechy: Elastyczny/wytrzymały, Oddychający/naturalny i Samoczyszczący/perlisty. Korzystając z całościowego systemu jednego producenta mamy pewność, że poszczególne jego elementy ze sobą nie kolidują gwarantując trwałe ocieplenie domu.

Firma Selena proponuje trzy systemy ociepleń Tytan Professional EOS: Elastyczny / wytrzymały, Oddychający / naturalny i Samoczyszczący / perlisty.

System Tytan Professional EOS Elastyczny/wytrzymały zapewnia wysoką odporność na uderzenia oraz na powstawanie pęknięć i szczelin – dzięki czemu ściany domu będą utrzymane w doskonałej kondycji przez lata, a tynku nie uszkodzi wielokrotnie odbijana od ściany piłka, czy przystawiona do ściany drabina.

Tytan Professional EOS Oddychający/naturalny, stworzony przy użyciu materiałów naturalnych, posiada doskonałe właściwości paroprzepuszczalne i umożliwia odparowanie wilgoci przez ściany, co jest szczególnie istotne przy dobrze zaizolowanych i bardziej niż inne domy, szczelnych domach pasywnych.

Tytan Professional EOS Samoczyszczący/perlisty umożliwia samooczyszczanie się elewacji z brudu i kurzu, dzięki farbie o specjalnej formule zawierającej środki powodujące perlenie się wody, która spływając oczyszcza tynk. Taki tynk jest odporny nie tylko na zmywanie, promienie UV, ale także zmienne warunki atmosferyczne.

Ile to kosztuje?
Innowacyjne rozwiązania zastosowane w domu pasywnym kosztują mniej, niż mogłoby się to wydawać. Należy też pamiętać, że to inwestycja, która szybko się zwraca. Za sezon grzewczy w domu pasywnym o powierzchni 120m2 nie zapłacimy ani 10.000, ani nawet 5.000, ale około 500zł! To niebagatelna oszczędność. Dodatkowo latem zaoszczędzimy na klimatyzacji, ponieważ dom pasywny to dom dobrze zaizolowany, który nie tylko zatrzymuje ciepło zimą, ale również utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz latem.

Czy to się buduje?
Idea domów pasywnych jest bardzo popularna w Niemczech, Szwajcarii i Skandynawii. Do Polski moda na domy pasywne dociera powoli i jest to niestety temat wciąż mało znany – a szkoda.

Polskich inwestorów jednak coraz częściej przekonują przyszłe oszczędności w użytkowaniu budynku oraz zgodny z normami unijnymi wymóg, w myśl którego już wkrótce Polska będzie musiała określić klasy energetyczne dla każdej budowli. Miejmy zatem nadzieję, że domy pasywne staną się w niedalekiej przyszłości nie tylko przywilejem i luksusem, ale także głosem rozsądku, a nawet obowiązkiem.

Tytan Professional EOS to trzy systemy profesjonalnych produktów do ociepleń ścian zewnętrznych: Elastyczny/wytrzymały, Oddychający/naturalny i Samoczyszczący/perlisty. W skład każdego systemu wchodzą: zaprawa klejowo-szpachlowa do przyklejania warstwy izolacyjnej i zatapiania siatki, grunt do sytemu, tynk cienkowarstwowy, farba elewacyjna. W zależności od cech, jakie chce się uzyskać, w technologii produkcji danego systemu używa się kombinacji specjalistycznych składników o optymalnie dobranych parametrach. Pozwala to osiągnąć przez system przypisane mu właściwości tj. elastyczny i wytrzymały, oddychający i naturalny lub samoczyszczący i perlisty.

System Tytan Professional EOS posiada nieograniczone możliwości kolorystyczne, kolor farby nanoszonej na tynk lub kolor tynku barwionego w masie wybierany jest ze wzornika kolorów, jest również możliwość wykonania niepowtarzalnego koloru pod indywidualne zamówienie.

Selena w Polsce
Marka Tytan Professional uzyskała nagrodę Budowlanej Marki Roku 2006 w kategorii pian i silikonów. Nagroda Budowlanej Marki Roku 2006, przyznana na Targach Budma 2007 jest odzwierciedleniem najwyższej jakości marki, znajomości marki, jej dostępności w tradycyjnym kanale dystrybucji oraz częstotliwości jej wyboru przez klientów.

Selena na świecie
W dniu 1 stycznia 2007 (w dniu przystąpienia Bułgarii do Unii Europejskiej) rozpoczęła działalność Selena Bulgaria Ltd – czternasta spółka zagraniczna Grupy Selena.

Selena jest międzynarodowym producentem i dostawcą szerokiej gamy produktów chemii budowlanej przeznaczonych zarówno dla profesjonalnych wykonawców jak i użytkowników indywidualnych. W ofercie firmy znajdują się piany poliuretanowe, silikony, akryle, kleje, uszczelniacze, impregnaty do murów, środki dekarskie, środki do impregnacji drewna, taśmy budowlane, folie dachowe oraz system ociepleń budynków EOS.

Sprzedaż jest prowadzona przez grupę 14 spółek handlowych Seleny w Brazylii, Bułgarii, Czechach, Finlandii, Kazachstanie, Korei Południowej, w Niemczech, Polsce, Rosji, Rumunii, na Ukrainie, w USA, na Węgrzech i we Włoszech.

Od roku 1999 swoje produkty firma dostarcza do ponad 50 krajów na całym świecie. Produkuje je 7 nowoczesnych, doskonale wyposażonych zakładów: 4 fabryki piany poliuretanowej zlokalizowane w Polsce, Korei Południowej i Brazylii, 2 fabryki uszczelniaczy z siedzibą w Polsce i we Włoszech oraz 1 fabryka klejów w Polsce. W Polsce firma Selena jest liderem na rynku pian poliuretanowych i uszczelniaczy (ponad 30% udział). Kluczowym elementem strategii Seleny jest jakość, którą potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. Godło Teraz Polska w XIII Edycji Konkursu dla piany montażowo-uszczelniającej Tytan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *