Ciągle płacze

Rodzice denerwują się najbardziej, gdy noworodek płacze, mimo iż jest najedzony, wyspany i przebrany w czystą pieluszkę. W takich momentach przyczyną płaczu zwykle jest kolka bądź pragnienie przytulenia się do rodzica. Dorośli często jednak nie rozumieją, jak ważne dla maluszków jest noszenie na rękach, tulenie się do piersi czy kołysanie w ramionach taty i czekają, aż dziecko się wypłacze. Nie jest to jednak dobrym pomysłem.

 

Zbawienna siła masażu

Gdy dziecko płacze, ponieważ potrzebuje czułości, nie trzeba nosić go na rękach – można ułożyć je na łóżku i delikatnie masować. Masaż jest dla maluszka czynnością kojącą i uspokajającą bez względu na to, kto go wykonuje. Najprzyjemniejszy będzie on oczywiście w wykonaniu mamy, ale nie ma przeciwwskazań, by zaangażować w niego też tatę.

Jak masować noworodka?

Masaż noworodka powinien być bardzo ostrożny i delikatny. Można go rozpocząć od ułożenia dziecka na pleckach i od spokojnego gładzenia go po rękach, brzuszku oraz nóżkach. Masaż rąk i nóg powinien skupiać się na pociągłych ruchach od tułowia do końca kończyny. Brzuszek należy natomiast masować okrężnym ruchem zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Masowanie brzuszka w ten sposób pomaga również w przypadku kolek i uspokaja malca.

Następnie przewracamy malucha na brzuszek i gładzimy jego plecki. Zwykle w tej pozycji noworodek nie chce leżeć zbyt długo, gdyż nie potrafi jeszcze trzymać głowy, ale dopóki mu ona nie przeszkadza, warto nie przewracać go znowu na plecki.

Z masażem może łączyć się także codzienna pielęgnacja noworodka po kąpieli. Dziecko można delikatnie pomasować tuż po myciu, wcierając w jego skórę delikatny balsam dla dzieci bądź oliwkę dla niemowląt. Będzie to doskonały wstęp do zasypiania – wykąpany, odświeżony maluszek odpręży się i wyciszy, a następnie spokojnie wypije mleko z butelki lub z piersi i zaśnie mocnym, głębokim snem. Kto wie, może dziś będzie już spać do rana?

Zobacz również: http://lovi.pl/pl/kalendarz-ciazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *