Podstawowa zasada brzmi – nie obarczaj dziecka własnym strachem i obawami. Jeśli przed wizytą będziesz mu powtarzać utarte zwroty w stylu „nie bój się” lub „na pewno nie będzie bolało” to odniesie to wręcz odwrotny skutek. Dziecko na ogół jeszcze nie wie, że większości osób wizyta u stomatologa kojarzy się z czymś nieprzyjemny. Jeśli więc otrzyma tego typu komunikaty to podświadomie wyczuje, że właśnie jest się czego bać.

Z dzieckiem do stomatologa

Warto wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny. W wielu miastach znaleźć można gabinety dostosowane specjalnie do potrzeb dzieci np. wyposażone w zabawki czy drobne upominki w nagrodę za grzeczne zachowanie w trakcie wizyty. Tak naprawdę jednak największe znaczenie ma to czy lekarz jest sympatyczny i czy nawiąże dobry kontakt z maluchem. Jeśli więc znajdziesz przyjaznego dzieciom lekarza w normalnym gabinecie, to nie będzie miało większego znaczenia czy są tam zabawki czy nie.

Porozmawiajmy

Przed wizytą warto dziecku opowiedzieć co się będzie w jej trakcie działo. Dzięki temu maluch będzie wiedział, czego może się spodziewać. Dostosujmy jednak język naszej wypowiedzi do wieku pociechy. Pięciolatek nie zrozumie przecież co oznacza słowo plombowanie.

Warto również pamiętać, że tak jak w przypadku dorosłych duże znaczenie ma systematyczność. Regularnie odbywane wizyty pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych ubytków, które są łatwiejsze do wyleczenia i można do nich wykorzystać bezbolesne metody. Jeśli o tej regularności zapomnimy, to musimy się liczyć z tym, że mogą pojawić się poważniejsze problemy, które mogą być już dotkliwsze i boleśniejsze w leczeniu. Skutek może być taki, że wizyta u stomatologa zacznie się dziecku kojarzyć przede wszystkim z bólem.

Pierwsza wizyta u dentysty wcale nie musi być traumą – praktycznie w każdym mieście można znaleźć lekarza, który umie nawiązać dobry kontakt z dzieckiem. O zaufanie i dobre relacje między stomatologiem, a naszym maluchem warto dbać już od pierwszej wizyty – dzięki temu dziecko nie będzie się bało, a tym samym wyrobi w sobie tak ważny nawyk regularnego odwiedzania dentysty.

Publikacja przygotowana przez https://luxdentica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *