To tylko hormony! 18 tydzień ciąży – porady dla przyszłego taty

Twoja partnerka spodziewa się dziecka? Jeśli za wami już 18 tygodni ciąży, jesteście niemal na półmetku. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość, ponieważ teraz organizmem kobiety rządzą hormony. Sprawdź, czego możesz się spodziewać.

man-person-cute-young

18 tydzień ciąży to okres, w którym wiele się dzieje. Ciało powoli przygotowuje się do porodu, dlatego zawirowania hormonalne nadal są normą. Kobieta zaczyna także odczuwać coraz więcej dolegliwości, dlatego musisz ją wspierać i odpowiednio reagować, gdy będzie cię potrzebowała.

Nie bój się zachcianek ciążowych

Jeśli obawiasz się, że 18 tydzień ciąży to apogeum zachcianek ciążowych, wiedz, że to tylko mit. Wcale nie będziesz musiał poszukiwać otwartej cukierni w środku nocy. Owszem, kobieta może odczuwać wzmożoną chęć na konkretny produkt, niemniej będzie w stanie zadowolić się jego zamiennikiem. Ponadto nie wszystkie kobiety w ciąży miewają zachcianki.

Daj czas na relaks

Jeśli twoja partnerka mówi, że jest zmęczona, to z pewnością nie przesadza. Jeżeli żali się na brak kondycji i coraz częstszą zadyszkę, nie wyśmiewaj jej. Pamiętaj, że nosi dziecko, wody płodowe oraz łożysko, a to trochę waży. Dlatego musisz namówić ją na relaks i odpoczynek.

Zafunduj masaż pleców

Powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości, efektem czego są bóle kręgosłupa o różnym nasileniu. By zminimalizować te dolegliwości, zafunduj jej masaż pleców. Przyniesie to prawdziwą ulgę, poprawiając jednocześnie samopoczucie.

Wyręczaj w dźwiganiu ciężarów

Do tej pory to partnerka robiła zakupy, nosząc ciężkie siatki? Czas to zmienić, ponieważ dźwiganie ciężarów w ciąży nie jest wskazane. Wykonywanie takich czynności nasila ból pleców, powodując znaczny dyskomfort i może wywołać przedwczesny poród. Musisz  ją wyręczyć albo robić zakupy w sklepach z opcją dostawy prosto do domu.

Uwaga na fałszywe alarmy

18 tydzień ciąży to okres, w którym mogą pojawić się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Objawiają się twardnieniem i napinaniem macicy, co najczęściej powoduje dyskomfort. Nie ma powodów do obaw – to nie są skurcze porodowe, niemniej jednak w ten sposób macica przygotowuje się do rozwiązania ciąży.

Bądź blisko w razie zawrotów głowy

W 18 tygodniu ciąży kobieta narażona jest na częstsze pojawianie się zawrotów głowy. Wynika to ze zwiększonej szybkości pracy serca oraz ucisku macicy na naczynia krwionośnie. W efekcie znacznie częściej niż do tej pory może pojawiać się osłabienie połączone z zawrotami głowy. Jeśli to możliwe, bądź zawsze blisko partnerki, by – w razie omdlenia – szybko zareagować.

Okaż cierpliwość z powodu „humorów”

Huśtawka nastrojów u kobiety w ciąży to norma. Fakt, że zmaga się z tym właściwie każdy mężczyzna mający przy boku ciężarną partnerkę, wcale nie jest pocieszeniem. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i dzielnie znosić nastroje, które zmieniają się szybko i są nieprzewidywalne niczym pogoda w górach.

Cierpliwość się opłaca, ponieważ za mniej więcej 12 tygodni wreszcie ujrzysz twoje dziecko – to największa nagroda za wytrwałość i wspieranie partnerki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *