Jak i kiedy zacząć myć zęby dziecku?

Nauka prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej w dzieciństwie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia zębów oraz dziąseł. Warto zatem zrozumieć, w jaki sposób oraz kiedy rozpocząć proces mycia zębów u dziecka. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, iż nauka poprzez zabawę i wzajemne zaangażowanie są ważnymi elementami w procesie edukacji dzieci w zakresie higieny jamy ustnej.

O czym należy pamiętać, wprowadzając w życie malucha nawyk regularnego mycia zębów? Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej pociechy? Odpowiadamy!

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziąseł i przygotowania do pojawienia się pierwszych ząbków. Już od pierwszych dni życia warto codziennie czyścić dziąsła niemowlaka za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki lub gazika, aby usunąć pozostałości pokarmowe i bakterie. Wszystko dlatego, że mleko mamy, a także mleko modyfikowane zawierają cukry przyczyniające się do tworzenia znakomitego środowiska dla bakterii, a tym samym powstawania próchnicy. 

Mycie pierwszych zębów

Z kolei pojawienie się pierwszych ząbków sygnalizuje rodzicom konieczność rozpoczęcia ich szczotkowania. Zazwyczaj ma to miejsce między 6. a 12. miesiącem życia. W tym celu najlepiej sięgnąć po specjalną, miękką szczoteczkę do zębów dla niemowląt — delikatną dla wrażliwych dziąseł. Zakup specjalnej szczoteczki silikonowej na palec z wypustkami doskonale sprawdza się przy masażu dziąseł i pomaga nieco przyspieszyć proces wyrzynania się nowych zębów. Alternatywnie można wypróbować szczoteczki-gryzaki przynoszące ulgę maluszkowi przed pojawieniem się pierwszych ząbków.

Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka, należy używać szczoteczki z miękkim włosiem i odpowiednio małą główką, dostosowaną do wieku dziecka. Warto zauważyć, że szczoteczki elektryczne i soniczne są nieco bardziej skuteczne w myciu niż manualne, ale nie każde dziecko toleruje tego typu dźwięki w jamie ustnej. Ponadto, aby utrzymać prawidłową higienę pierwszych ząbków i zminimalizować ryzyko próchnicy, zaleca się stosowanie pasty z o zawierającej 1000 ppm fluoru. Dla maluchów, które nie potrafią jeszcze wypluwać pasty, należy nałożyć na szczoteczkę śladową jej ilość (najlepiej wcierając ją we włosie). 

Mycie zębów mlecznych

Mycie zębów mlecznych u małego dziecka jest niezwykle ważne i wymaga odpowiedniej techniki. Jakiej? Zarówno dzieci, jak i rodzice powinni używać ruchów okrężnych, które polegają na robieniu kółeczek na ząbkach za pomocą szczoteczki. Ta metoda, znana jako metoda Fonesa lub kółeczkowa jest łatwo przyswajana przez pociechy i zalecana przy myciu mleczaków. 

Oprócz tego należy skupić się na usuwaniu wszelkich resztek pokarmowych z bruzd szkliwa. Powierzchnie zębów od strony językowej powinny być wymiatane za pomocą szczoteczki, wykonując ruchy od dziąsła w górę zęba, aby usunąć osad nawet z tej powierzchni. Przede wszystkim nie można zapomnieć o regularnym myciu zębów, co wspiera walkę z próchnicą już od najmłodszych lat. Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań warto zasięgnąć rady stomatologa lub higienistki stomatologicznej, którzy z przyjemnością pokażą i wyjaśnią rodzicom, w jaki sposób myć zęby maluchowi.

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem jest ważnym krokiem w zapewnieniu zdrowia jamy ustnej, ale nie tylko. To również istotny element w budowaniu pozytywnego stosunku do stomatologii. Kiedy najlepiej udać się do dentysty z maluchem? Zaleca się, aby pierwsza wizyta miała miejsce przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka lub po pojawieniu się pierwszych ząbków. 

Dzięki takiej wizycie brzdąc może zapoznać się z otoczeniem gabinetu stomatologicznego, zbudować zaufanie do stomatologa, który ocenia ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Dentysta sprawdza ząbki, dziąsła, dzięki czemu w porę może rozpoznać wczesne oznaki ewentualnych problemów, takich jak próchnica czy nieprawidłowe ułożenie zębów. Ponadto rodzice otrzymują wówczas ważne 

informacje i wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji zębów dziecka, diety oraz wprowadzania odpowiednich nawyków higienicznych. 

Podsumowując, rozpoczęcie regularnego mycia zębów u dziecka jest ważne dla utrzymania zdrowej jamy ustnej i zapobiegania próchnicy. Zdecydowanie rodzice powinni wprowadzać tego typu nawyki już od pojawienia się pierwszych ząbków. Systematyczne mycie zębów i wizyty u dentysty pomogą utrzymać zdrowy uśmiech przez całe życie.

Sprawdź więcej porad w czytelni Aptelia.pl

Bibliografia:

  1. Adamczyk D., Szczoteczka do zębów dla dziecka — jaką wybrać?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a872-Szczoteczka_do_zebow_dla_dziecka__jaka_wybrac [dostęp online: 16.06.2023]
  2. Olczak-Kowalczyk D. i inni, Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016-2019, Edukacja prozdrowotna, https://www.gov.pl/attachment/62de3681-17bb-4f3a-b143-bae0f454125a [dostęp online: 16.06.2023]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *