Każdy dywan trzeba raz na jakiś czas wyprać. Bez względu na to, z jakiego materiału został wykonany i jakiego jest koloru. Czysty dywan nie tylko znacznie lepiej się prezentuje, ale przede wszystkim nie przechowuje niebezpiecznych bakterii.

Zapewne zastanawiasz się, jakie zasady powinny zostać zachowane podczas czyszczenia dywanów? Jak często powinniśmy to robić? Najlepiej jest 1-2 razy do roku. W praktyce tak właśnie robimy. Czyścimy dywany w porze letniej i podczas wiosennych porządków. To odpowiednia pora na tego typu porządki. Wysoka temperatura powietrza oraz słońce umożliwiają szybkie wyschnięcie dywanu na świeżym powietrzu. Dywan wysuszony w ten naturalny sposób nie będzie potem zachodził pleśnią. Oczywiście dywan możemy czyścić częściej. Robimy to jednak w przypadku konieczności wywabienia plam. Nie warto przesadzać z byt częstym praniem dywanu. Znacznie szybciej się zniszczy.

W jaki sposób prać dywan?

Większość osób robi to w warunkach domowych. Dlatego najczęściej pierzemy do ręcznie. Możesz zastosować również specjalny sprzęt – odkurzacz z funkcją prania. Jednak jest to zdecydowanie droższa opcja. Odkurzacze z funkcją prania nie są wcale takie tanie. Do tego musisz zaopatrzyć się w specjalne środki piorące. Pranie ręczne jest co prawda trudniejsze i bardziej czasochłonne. Wymaga nie tylko zaangażowania, ale przede wszystkim włączenia siły rąk. W tym przypadku wystarczy jednak płyn do prania dywanów, który zakupisz w niemal dowolnej drogerii. Dodaj go do ciepłej wody i za pomocą szczotki z twardym włosiem nakładaj na dywan. W miejscach, gdzie zauważysz szczególnie trudne do wywabienia plamy – możesz przyłożyć zwilżoną wcześniej ściereczkę w przygotowanym roztworze płynu oraz wody. Tak zamoczony dywan warto pozostawić na kilkanaście minut, aby środek zaczął działać. Następnie weź szczotkę i zacznij czyścić wcześniej zamoczone miejsca. Ważne, aby szorować w różnych kierunkach. Zacznij o tych obszarów, które są szczególnie zabrudzone. Po zakończeniu czyszczenia rozłóż na powierzchni dywanu ręczniki. Dzięki temu woda z dywanu wsiąknie w nie, a dywan szybciej wyschnie. Warto wyczyścić dywan jeszcze raz, ale dopiero po kilku godzinach i tylko za pomocą wody. Pozbędziesz się detergentów, które sprawiają, że dywan znacznie szybciej się brudzi. Jeśli nie chcesz prać dywanu w domu, możesz oddać go do pralni chemicznej. To najwygodniejsza forma, ponieważ nie musisz martwić się o to, że coś pójdzie nie tak. Zajmą się nim profesjonaliści. Jednocześnie nie musisz dysponować miejscem do suszenia dywanu. Czysty odbierzesz z pralni chemicznej – bez kłopotu.

Sprawdzone triki

Jeśli chcesz wydłużyć efekt utrzymania dywanu w czystości – kiedy będziesz miała pewność, że jest zupełnie suchy – odkurz go. Zbierz nadmiar kurzu. To właśnie on odpowiada za powstawanie zabrudzeń. Czy wiesz, że ręczne metoda czyszczenia dywanów nazywana się szamponowaniem? Możesz ją przeprowadzić za pomocą wytwarzania piany z płatków mydlanych. Dobra będzie również woda z octem czy amoniakiem zmieszana w odpowiednich proporcjach.

Więcej porad oraz informacji na temat prania znajdziesz na stronie http://pralniaok.pl/PralniaOK posiada swoja placówki na terenie Warszawy i Piaseczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *