W dzisiejszych czasach każdy ma w domu odkurzacz, jest to sprzęt tak bardzo potrzebny, że bez niego już nie wyobrażamy sobie sprzątania. Niestety tak jak z posiadaniem psa łączą się przymusowe spacery, tak z odkurzaczem workowym… zmiana worków.

Dobierz worek – to nic skomplikowanego.

Niektórzy z nas odkładają wymianę worków w nieskończoność. Czy to rzeczywiście coś tak trudnego? Oczywiście, że nie! Jeżeli decydujemy się na zakup odkurzacza workowego już w sklepie powinniśmy zaopatrzyć się w worki na wymianę – dzięki temu ograniczymy ryzyko nabycia nieodpowiedniego towaru w przyszłości. Jeżeli jednak zapomnieliśmy dobrać je do nowego odkurzacza, nic straconego! Wystarczy znaleźć na dole obudowy numer serwisowy – wybierając się do sklepu, można pokazać sprzedawcy zdjęcie tego kodu. To bardzo ograniczy możliwość zakupu złego worka. Jeżeli już wiemy, jaki worek jest odpowiedni dla naszego sprzętu, co dalej?

Jednorazowe? A może wielorazowe?

Worki wielorazowe mogą nam się kojarzyć z ekologią, w końcu są wykonane z tkaniny, opróżniamy je i zakładamy ponownie. Mają jednak swoje wady mianowicie ciężko usunąć z nich np. sierść zwierząt czy włosy. Poza tym podczas otwierania worków i trzepania ich jesteśmy narażeni na kontakt z zanieczyszczeniami. Worki jednorazowe są więc zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu, a także bardziej wydajne – te wielorazowe po jakimś czasie ograniczają moc ssania odkurzacza – po prostu zapychają się zabrudzeniami od wewnątrz.

Jednorazowy worek papierowy.

Wytrzymałość takiego worka jest bardzo mała, pod wpływem dużego ciągu może się nawet porwać. Nie jest odporny na wodę, czy ostre przedmioty. Ponadto przepuszcza dużo zanieczyszczeń – posiada tylko jedną warstwę filtracji. Taki worek ma sklejane krawędzie, a sztywność papieru, z którego jest zrobiony, nie pozwala na wypełnienie komory odkurzacza. Jak widać, nie ma sensu oszczędzać na tego typu workach.

Jednorazowy worek syntetyczny.

Ten w porównaniu do swojego poprzednika ma prawie same zalety. Worki syntetyczne produkuje się ze specjalnego mikrowłókna, które sprawia, że jego ścianki są odporniejsze na uszkodzenia, a praktycznie niemożliwe jest ich rozerwanie. Ponadto bardzo dobrze filtrują zanieczyszczenia – mają aż trzy warstwy filtracji, dzięki czemu przepuszczają mniej niż 1% kurzu. Z tego względu są rekomendowane dla alergików. Mikrowłókna, z których składa się worek, zatrzymują niektóre alergeny np. pyłki i roztocza, a także redukują emisję kurzu prawie do zera. Mimo iż te worki są droższe od papierowych, dużo lepiej spełniają swoją funkcję.

Wybierz mądrze!

Różnica cenowa między opisanymi workami naprawdę nie jest duża, zazwyczaj wynosi kilka złotych. Jednak dzięki takiej inwestycji możemy oszczędzić czas i nerwy, a także przedłużyć żywotność naszego odkurzacza. Czasami naprawdę warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale i jakość.

Worek do swojego odkurzacza z pewnością znajdziesz w sklepie SwiatWorkow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *