Zapoluj na wyprzedaży na dziecięce zimowe ubrania

Zima zaskoczyła rodziców! Takie nagłówki mogłyby się pojawić na parentingowych serwisach i blogach, kiedy dopiero po pojawieniu się pierwszego śniegu rodzice poszerzają dziecięcą i swoją garderobę zimową. Tymczasem sprytni rodzice już od listopada planują, co kupić dziecku na zimę podczas grudniowych i styczniowych wyprzedaży. Czapki, rękawiczki i szaliki nigdy nie wychodzą z mody dziecięcej, podobnie jak ciepłe kurtki i płaszczyki, kupione nawet o 70% taniej!

O ile rodzice myślą o zimie w kategorii potencjalnych przeziębień, gryp, wymiany opon na zimowe, ogrzewania i innych mniej ciekawych obowiązków i zagrożeń – wyjątkiem jest urlop na rodzinne ferie – o tyle dla dzieci to wspaniały czas białego puchu, saneczkowania, lepienia bałwanów i bitew na śnieżki. I właśnie pod kątem dziecięcych aktywności na dworze rodzice powinni wybierać zimowe ubrania i akcesoria, a także pod kątem właściwości materiałów, z jakich są wykonane.

Kurtki dziewczęce i chłopięce – jak wybrać?

W serwisie MyBaze.com znajdziesz między innymi najnowsze modele kurtek dziewczęcych popularnych marek: mybaze.com/pl/kurtki-dziewczece oraz chłopięcych. Wiadomo, że kurtka zimowa musi podobać się dziecku – jednak dla rodziców fason, kolor i wzór powinny mieć znaczenie drugorzędne, ważniejsze jest bowiem:

  • wypełnienie kurtki dziecięcej,
  • materiał wierzchni,
  • ściągacze (w rękawach, kapturze, dolnej części kurtki),
  • kieszenie (liczba i sposób zamknięcia).

W kategorii ubrań dziecięcych na mybaze.com możesz znaleźć wełniane poncza – o ile wełna ma świetne właściwości termoizolacyjne, o tyle to jednak za lekkie rozwiązanie na zimę – raczej jesienne. Zamiast narzucać ponczo na cienką kurtkę, lepiej kupić od razu porządną kurtkę zimową dla dziecka.

  • Najlepszym wypełnieniem – i niestety najdroższym – kurtki dla dziecka jest puch gęsi lub kaczy o wspaniałych właściwościach termoizolacyjnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też pierze, natomiast najtańszym i tworzącym najcieńszą osłonę – wypełnienie sztuczne, czyli poliester. Plusem poliestru jest szybkie wysychanie i antyalergiczność.
  • Materiał zewnętrzny powinien być wodoodporny, a łączenia materiałów wodoszczelne – weź pod uwagę przede wszystkim zabawy dziecka ze śniegiem. Zamiast zabraniać mu lepienia kolejnego bałwana i wygłaszać litanię ostrzeżeń przed bitwą na śnieżki kup kurtkę, której zewnętrzny materiał nie przemaka. Wystrzegaj się 100% bawełny jako tkaniny zewnętrznej (może być tylko połączona z poliestrem ze znaczną przewagą tego drugiego) czy wełnianych płaszczy dla dziewczynek – sprawdzą się tylko na grzecznym spacerze, kiedy nie pada śnieg.
  • Jeśli możesz sobie na to pozwolić, kup dziecku dwie kurtki – jedną zimową na spacery i poruszanie się po mieście, a drugą – typowo sportową, która sprawdzi się także podczas zimowych wyjazdów. Takie kurtki mają zarówno właściwości termoizolacyjne, jak i wodoodporne oraz odprowadzające pot, chociaż im większa termoizolacja i wodoodporność, tym mniejsza oddychalność.

Kurtka zimowa dla dziecka powinna mieć ściągacze zewnętrzne i wewnętrzne pomagające w ścisłym dopasowaniu kurtki, dopasowany kaptur i kieszenie – najlepiej na zamek błyskawiczny. Kieszenie na rzepy czy zatrzaski mogą się rozpiąć podczas intensywnych zabaw, zwłaszcza po długim czasie użytkowania.

Czapki i szaliki dla dziewczynek i chłopców – jakie kupić?

Twoje dziecko ma szczęście, jeśli ma babcię, która zrobi mu na drutach albo na szydełku piękną, oryginalną i ciepłą czapkę wełnianą. Jak już wspomnieliśmy, wełna doskonale chroni przed chłodem, jednak może uczulać i wywoływać dyskomfort poprzez uczucie swędzenia u niektórych osób. Z tego powodu może być łączona z akrylem w proporcjach 80:20 czy 50:50, jednak wówczas taka dziecięca czapka nie ma już tak wysokich właściwości termoizolacyjnych, a ponadto akryl nie przepuszcza tak dobrze powietrza. Łagodniejszym materiałem od wełny owczej może być jej inny rodzaj. Z kolei czapki typowo sportowe są wykonane z polaru i materiału odpowiadającego za odprowadzanie potu na zewnątrz.

Wybierając czapkę zimową dla dziecka, zwróć uwagę na jej ściągacz (czapka nie powinna zsuwać się z głowy) czy zapięcie pod brodą w przypadku modnej i ciepłej czapki uszatki. Młodsze dzieci ucieszą się z czapek inspirowanych zwierzętami, czyli np. mających kocie, psie czy królicze uszy albo nadruki. Szalik i rękawiczki – o których zaraz powiemy – wybierz najlepiej w komplecie. Szalik powinien być na tyle długi i szeroki, aby chronić szyję dziecka przed chłodem. Może być cienki i krótki, jeżeli kurtka ma wysoko postawiony, ocieplany kołnierz.

Rękawiczki do lepienia bałwana i bitwy na śnieżki 🙂

W przypadku rękawiczek do zimowej zabawy na dworze warto odłożyć na bok modę i usilne poszukiwanie rękawiczek dziecięcych do kompletu z czapką i szalikiem. Rękawiczki na śnieżki i do lepienia bałwana powinny być przede wszystkim jednopalczaste (lepiej izolują przed chłodem niż pięciopalczaste), grube i wodoodporne.

Najbardziej praktyczne modele mają zawleczki na nadgarstek, które minimalizują ryzyko zgubienia rękawiczek po ich zdjęciu. Rękawiczki bawełniane, wełniane i skórzane mogą przemoknąć w czasie zabawy – lepiej zakup aktywnemu dziecku typowo sportowe rękawiczki, jakie ubiera się np. w górach. Wtedy z głowy masz zmartwienia o przemarzniętych, zaczerwienionych palcach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *