Jakie kryteria bezpieczeństwa musi spełniać rower

Najważniejszą jednak kwestią, dotyczącą poruszania się tym sprzętem, jest nasze bezpieczeństwo, jak również innych uczestników ruchu. Nasz pojazd musi być w pełni sprawny. Warto więc zainwestować w sprzęt, który będzie spełniał wszystkie wymogi ruchu drogowego. Istotnym aspektem są odpowiednie hamulce. Muszą być dobrze dobrane do całego sprzętu. Warto, aby od razu nie blokowały kół, gdyż przy gwałtownym hamowaniu, możemy najzwyczajniej w świecie z tego roweru spaść. Ważne jest też, aby jeździć z rozwagą, unikając takich sytuacji, gdzie musimy zbyt energicznie hamować.

 

Kluczową kwestią jest też odpowiednie zamocowanie siodła i kierownicy. Wszystko powinno być na tyle stabilne, żeby podczas przemieszczania się na naszym jednośladzie, nie ulegało przesunięciom, albo nawet całkowitemu odkręceniu się od reszty roweru. W takiej sytuacji jest zagrożone nasze zdrowie i życie, dlatego też warto regularnie sprawdzać i kontrolować stan techniczny jednośladu.

 

Trzeba także zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie naszego sprzętu. Jak powszechnie wiadomo, rowerzystą można być o każdej porze dnia i nocy, trzeba jednak pamiętać o tym, aby być wystarczająco widocznym, szczególnie gdy wykonujemy na drodze jakieś manewry – należy je odpowiednio sygnalizować. Odpowiednie oświetlenie, czy też dodatkowo elementy odblaskowe, wspomagają bezpieczeństwo na drodze.

 

Kask i wszelkiego rodzaju ochraniacze na kolana, łokcie, nadgarstki – również są wskazane. Uchroni nas to w momencie, gdy stracimy równowagę np. z powodu nierównej nawierzchni. Pamiętajmy jednak, że mimo posiadania wszelkiego rodzaju zabezpieczeń, nie zwalnia nas to z ostrożności podczas poruszania się naszym jednośladem.

 

Warto więc zainwestować w odpowiedni sprzęt. Dobrym rozwiązaniem są rowery Ferrini, które są w 100% produktem europejskim, zaczynając od design’u, a skończywszy na samej produkcji. Mamy więc dzięki temu gwarancję, że produkt jaki zakupimy jest całkowicie bezpieczny, najwyższej jakości i  spełnia wymogi  norm europejskich jak np. EN14764. Tego typu rowery możemy zakupić na stronie twojrower.eu.

 

Gdy już spełniamy wszystkie te warunki, możemy podjąć się jazdy. W tym celu warto wyznaczyć sobie trasę, po której będziemy się poruszać. Jeśli wybieramy się na wycieczkę rowerową w towarzystwie, trzeba wziąć pod uwagę możliwości wszystkich osób, które będą nam towarzyszyć. Warto również zabrać ze sobą prowiant, napoje bezalkoholowe, mapy, aparaty fotograficzne, telefon komórkowy, czy też jakieś drobne pieniądze. Warto zapakować je do osobnej torebki, czy też plecaka i nosić przy sobie.

 

Najważniejszym aspektem jest jednak nasz rower, którym będziemy się poruszać. Warto zainwestować w taki, który zapewnia wygodną i wyprostowaną pozycję podczas jazdy, a osoba użytkująca nie opiera się na nadgarstkach. Rower musi być również przystosowany do wzrostu użytkownika. Nie może być zbyt długi, gdyż skutkuje to przechylaniem się naszej sylwetki do przodu. Przez złe dopasowanie możemy być narażeni na bóle pleców, ale również na trudności w oddychaniu. Ważne jest, aby regulowane wsporniki kierownicy, pozwalały na prawidłowe ustawienie kierownicy względem siodła, co pozwala nam na jazdę z wyprostowanym kręgosłupem. Rowery takie znajdziemy na stronie twojrower.eu.

 

Rower jest świetnym środkiem lokomocji. Może nim poruszać się każdy, komu tylko zdrowie i energia na to pozwala. Jest to także dobra forma spędzania wolnego czasu z rodziną, czy też znajomymi. W trosce o bezpieczeństwo warto jednak zainwestować w taki sprzęt, który nas nie zawiedzie, a będzie nas cieszyć i służyć nam latami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *