Co roku pojawia się ten sam problem: jaki materiał opałowy kupić? Główną rolę w tym przypadku odgrywa to, w jaki sposób ogrzewamy nasz dom. Nie jest tajemnicą, że aby wybrać możliwie najlepszej jakości materiał trzeba choć trochę się na nich znać.

Zapewne teraz zastanawiasz się dlaczego, jak przecież zawsze na miejscu jest sprzedawca, który może doradzić nam, który z nich będzie korzystniej wybrać. Właśnie dlatego, że sprzedawca może starać się nas oszukać, próbując wcisnąć nam choćby niskiej jakości ekogroszek, którego kupna będziemy później żałować.

Naucz się odróżniać ciepło spalania i kaloryczność

Najprawdopodobniej już wiesz, a być może jeszcze nie, że ciepło spalania i kaloryczność niewiele mają ze sobą wspólnego. Często właśnie klienci chcący kupić ekogroszek mylą ze sobą te dwie rzeczy, czego skutkiem jest kupno niepożądanego towaru. Kaloryczność to nic innego jak wartość opałowa. Można się spotkać z tym, że sprzedawcy chcący pozbyć się zalegającego towaru będą wmawiać Ci, że ciepło spalania znacznie przewyższa kaloryczność, jednak w żadnym wypadku nie daj się zwieść.

W tym miejscu w możliwie najprostszy sposób postaramy się wyjaśnić Ci, czym jest wspomniane wyżej ciepło spalania. Jest to całkowita energia uwolniona ze spalania opału, jaką sumuje się z energią ulatującą z parą wodną. Nie trudno się domyślić, że uciekająca w powietrze energia nie jest dla nas użyteczna. W teorii mogłaby oczywiście taka być, jednak w praktyce nikt nie pokusił się, by taką ją uczynić. Podsumowując, kupując materiał opałowy jakim jest ekogroszek należy zwracać uwagę wyłącznie na jego kaloryczność, a całkowicie ignorować ciepło spalania.

Zwróć uwagę na cenę

Zanim złożysz zamówienie przemyśl dokładnie w jakiej formie chcesz otrzymać zamówiony towar. Możesz otrzymać go w formie niezapakowanej lub popakowanej w jednakowej wagi worki. Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że zapakowany ekogroszek pozwoli utrzymać Ci względną czystość w kotłowni czy zmniejszy ilość wydostającego się podczas przerzucania miału.

Cena ekogroszku w zależności od jego rodzaju waha się pomiędzy 650 a 800 złotych za tonę w przypadku materiału grzewczego zapakowanego w worki i pomiędzy 600 a 650 złotych dostarczanego luzem. Jak można zauważyć za ekogroszek zapakowany trzeba zapłacić ciut więcej niż za ten rzucany na hałdę, jednak inwestycja ta opłaci się w późniejszym jego użytkowaniu, m.in. w transporcie do kotłowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *