Herbaty funkcjonalne zawierają tylko naturalne składniki, a ich celem jest walka z danym schorzeniem. Oczywiście napój nie zastąpi wizyty u lekarza czy przyjmowania odpowiednich preparatów, jednak niektóre z mieszanek mogą w znacznym stopniu wesprzeć leki w boju z konkretnymi schorzeniami. Co więcej, jako produkty niepreparowane chemicznie nie będą miały one skutków ubocznych.

Dla kobiet w ciąży, dla cukrzyków, dla osób z wrzodami

Herbacianych propozycji jest mnóstwo. Prawie każda szanująca się firma oferująca ten starożytny napój, posiada wśród swoich produktów propozycje odpowiednie dla schorzeń żołądkowych. Czasami jednak właściwości herbaty wykraczają poza układ pokarmowy.

Dla przykładu, Herbapol oferuje mieszankę owocowo-ziołową idealną na wzdęcia (m.in. z kolendrą, rozmarynem), a nawet herbatę dobrą dla płuc (kompozycja ziół wpływająca dobrze na układ oddechowy), czy dla kobiet w ciąży (która nie tylko wzmacnia organizm, ale i zapobiega zawrotom głowy i nudnościom).

Niektóre produkty proponują napar skomponowany tak, by jego składniki obniżały cholesterol poprzez działanie takich składników jak głóg czy… karczoch.

Inne propozycje to zioła mnicha na oczyszczanie, które, powstałe na bazie zielonej herbaty i takich ziół jak krwawnik czy mniszek, pomagają usuwać zbędne produkty przemiany materii. Dzięki spożywaniu takiej mieszanki wpłyniemy nie tylko na pracę jelit, ale i na wygląd skóry w dużej mierze „uzależnionej” od prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Funkcjonalność kontrolowana

Niektóre marki oferują klientowi możliwość skomponowania własnej mieszanki, co znacznie ukierunkowuje gotowy do wykorzystania potencjał herbaty. Dzięki temu mieszankę możemy wzbogacić o melisę lub lawendę (jeśli mamy trudności ze snem), o czarną porzeczkę lub hibiskus (jeśli potrzebujemy stężonej dawki witaminy C), czy o yerba mate lub ananasa (gdy akurat jesteśmy na diecie).

Nieco trudniej jest znaleźć herbatę z catuabą, środkiem wytwarzanym z niektórych drzew, stosownym w naturalnej medycynie brazylijskiej, który wpływa na… libido. Warto jednak przynajmniej zdawać sobie sprawę, że także ten naturalny afrodyzjak pojawia się niekiedy wśród tzw. herbat funkcjonalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *