Niedobór witaminy D u dorosłych – objawy i przyczyny

Witamina D jest substancją kluczową dla zdrowia. Objawy jej niedoboru mogą być bardzo różnorodne, dlatego warto je znać, aby móc w odpowiedniej chwili zareagować. Wystarczy ekspozycja na słońce lub stosowanie suplementacji, aby znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Tired sleepy woman yawning, working at office desk and holding a cup of coffee, overwork and sleep deprivation concept

Witamina D jest nietypowym mikroelementem, ponieważ stosunkowo trudno jest dostarczyć ją do organizmu wraz z jedzeniem. Choć występuje ona w takich pokarmach, jak tłuste ryby (łosoś, węgorz, makrela), masło, żółtka jaj albo niektóre grzyby, najskuteczniejszym sposobem jej przyjmowania jest ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych. Pod ich wpływem organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć niezbędną dla zdrowia substancję. To właśnie dlatego niedobór witaminy D najczęściej występuje jesienią i zimą. Jakie są jego objawy u dorosłych?

Jesienna chandra? Bądź czujna!

Niedobór witaminy D może być przyczyną apatii, chronicznego zmęczenia, braku sił do działania i wreszcie depresji. Często właśnie w okresie jesiennym lub zimowym pojawia się okresowe obniżenie nastroju. Brak światła słonecznego wpływa na codzienne samopoczucie między innymi dlatego, że powoduje on niedobory witaminy D. Codzienna suplementacja oraz wzbogacenie diety o zdrowe tłuszcze może znacznie poprawić poziom sił witalnych. Należy uważać na takie objawy, jak depresja, problemy z zasypianiem i płytki sen oraz ogólna apatia – mogą one bowiem być pierwszym sygnałem niedoboru.

Witamina D dla zdrowych kości

Witamina D bierze udział w procesie remineralizacji kości oraz odpowiada za prawidłowy poziom wapnia w organizmie. Te dwa czynniki sprawiają, że jest to substancja kluczowa dla zdrowia zębów i kości, dlatego jej niedobory mogą prowadzić do poważnych schorzeń, jak na przykład krzywica u dzieci, próchnica czy wreszcie osteoporoza i osteomalancja. Osteoporoza to choroba szkieletu związana z obniżoną gęstością kości, która prowadzi do częstych złamań, natomiast osteomalancja jest schorzeniem metabolicznym kości wywołanym niedoborem witaminy D. To właśnie suplementacja tej substancji oraz wapnia jest jednym z kluczowych działań profilaktycznych obu tych chorób.

Witamina dla sprawności

Witamina D jest kluczową substancją nie tylko dla osób będących w grupie ryzyka chorób związanych z nieprawidłową gęstością kości. Odpowiada ona także za prawidłowe działanie mięśni, dlatego często zaleca się, aby osoby uprawiające sport dodatkowo suplementowały tę substancję. Udowodniono, że witamina D wpływa na polepszenie wydajności nerwowo-mięśniowej, dlatego tak ważne jest dbanie o jej poziom zarówno u osób starszych, jak i u sportowców. Ważne jest, aby w okresie jesienno-zimowym przyjmować suplementy, ponieważ organizm bez dostatecznej ilości promieni UV nie jest w stanie wytworzyć witaminy D, z kolei przyswojenie jej z pokarmu jest niemal niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *