Mowa oczywiście o pączku, który w ostatni czwartek przed Wielkim Postem (Środą Popielcową) rozpoczyna szaleństwa i zabawę  ostatniego tygodnia karnawału. Jeśli spędzimy go tańcząc i bawiąc się, to w tłusty czwartek możemy pozwolić sobie na delektowanie się pączkami. My proponujemy przepisy sprawdzone – dające pyszne ciasto z zaskakującym nadzieniem. Efekt końcowy – wyśmienity! Pączki z żołądkową gorzką. Czy można lepiej rozpocząć ostatni tydzień karnawału ?

Pączki z nadzieniem adwokat
Składniki na ciasto:
 ¾ litra mleka
 10 dkg masła
 1 ½ kg mąki
 6-10 jajek
 5 łyżek cukru
 cukier waniliowy
 alkohol np. tradycyjna żołądkowa gorzka
 10 dag drożdży
 aromat pomarańczowy
 skórka z pomarańczy

Sposób przyrządzania: Pół litra mleka zagotować z masłem. Wsypać ½ kg mąki i mieszać aż utworzy się "papka". Białka ubić, dodać cukier, cukier waniliowy, żółtka. Następnie dodać aromat pomarańczowy, skórkę z pomarańczy i alkohol.

Drożdże rozpuścić w ¼ litra mleka (mleko musi być letnie) do "papki" dodać ubite jajka i roztopione drożdże i resztę mąki. Dobrze wyrobić ciasto i odstawić w ciepłe miejsce. Po krótkim czasie formować kulki, włożyć nadzienie, zlepić i położyć do wyrośnięcia zlepieniem do dołu.

Smażyć pod przykryciem zanurzając pączki zlepieniem do góry. Po odwróceniu pączków smażyć już bez przykrywki. Ostudzone pączki udekorować polewą.

Nadzienie adwokat:
4 jajka
30 dkg cukru pudru
1/2 litra mleka
1 laska wanilii lub cukru waniliowego
1/4 litra likieru Advocaat żołądkowa gorzka

Sposób przyrządzania: W głębokim naczyniu  należy mikserem ubić całe jajka z cukrem pudrem na puszystą (białą) masę. Mleko wlać do garnka. Zagotować je z laską wanilii (cukrem waniliowym) i lekko schłodzić. Z tak przygotowanego mleka wyjąć wanilię. Do naczynia z gotową masą jajeczną wlewać powoli po 2 łyżki mleka, przez  cały czas ubijając masę. Kiedy składniki połączą się należy masę odstawić do schłodzenia. Następnie do zimnej masy bardzo wolno wlewamy likier jajeczny. Tak przygotowana masa jajeczno – alkoholową nadaje się do nadziewania pączków.

Nadzienie pomarańczowe
Składniki:
2 pomarańcze
3 łyżki masła
4 łyżki cukru pudru
30 ml alkoholu np. żołądkowa gorzka

Sposób przyrządzenia: Pomarańcze myjemy, parzymy i po osuszeniu ścieramy z nich skórkę. Owoc oczyszczamy z białych włókien i drobno siekamy. Rozgrzewamy masło, dodajemy cukier, startą skórkę i smażymy kilka minuty. Dodajemy cząstki pomarańczy, podgrzewamy i odstawiamy z ognia. Wlewamy alkohol i mieszamy.

Pączki możemy udekorować słodką polewą.
Składniki:
 1/2 kostki margaryny
 ¾ szklanki wody
 ½ szklanki cukru
 2 łyżki likieru mlecznego np. Creme by żołądkowa gorzka

Pączki najlepiej smakują z dobrym drinkiem. Proponujemy zatem Cafe Creme:
Składniki:
20 ml Żołądkowa Gorzka z  Miodem
30 ml CREME by Żołądkowa Gorzka
30 ml mleko
30 ml napar z kawy (ekspres)
20 ml syrop waniliowy

Do wysokiej szklanki wrzuć kilka kostek lodu. Wszystkie składniki przelej do shaker’a. Wymieszaj i przelej zawartość do szklanki. Górę posyp czekoladą.
Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *