Pierwsza wspólna przeprowadzka – jak podjąć decyzję o przeprowadzce i się do niej przygotować

Stawiając swoje pierwsze krok w dorosłym życiu i poważnie zastanawiając się nad założeniem rodziny jedną z ważniejszych decyzji będzie przeprowadzka do jednego z partnerów. Najczęściej to kobieta przeprowadza się do mężczyzny, ale w dzisiejszych czasach młodzi ludzie niejednokrotnie poznają się mieszkając jeszcze u własnych rodziców.

Chęć wspólnego zamieszkania wiąże się więc z wyprowadzką dla obu stron do nowego miejsca życia. Niezależnie od tego czy jesteście już w związku małżeńskim czy dopiero macie w dalszych planach podjęcie takich kroków, to przeprowadzka zawsze będzie ogromnym stresem. Sprawdźmy więc jak analizować sytuację przed podjęciem decyzji o konkretnej przeprowadzce, a do tego jak się później do niej przygotować.

Zaczynamy od wspólnego określenia gdzie chcemy mieszkać

Wspólna przeprowadzka może oczywiście oznaczać rozbieżne zdania związane z wymaganiami co do nowego miejsca zamieszkania. Na przykład kobieta może chcieć mieszkać gdzieś na spokojnych peryferiach, a mężczyźnie zależy bardziej na łatwym dostępie do najważniejszych punktów dużego miasta, a więc rodzi się konflikt. Dobrym rozwiązaniem tego jest stworzenie dwóch osobnych list z wypisanymi podstawowymi wymaganiami co do nowego mieszkania. Porównując listy łatwiej będzie nam wypracować pewne kompromisy. Tak przygotujemy sobie podstawowe informacje, które ułatwią znalezienie mieszkania, niezależnie czy chcemy je kupić czy wynajmować. Oczywiście przed decyzją o zakupie czy wynajęciu sprawdźmy jeszcze lokalne warunki, takie jak dostępność komunikacji, placówek medycznych, szkół, sklepów i tym podobnych rzeczy.

Pierwszy etap przygotowania się do przeprowadzki powinien mieć miejsce na…kartce

Gdy przeprowadzają się do jednego mieszkania dwie kochające się osoby, które do tej pory mieszkały oddzielnie, to oczywistym jest to, że może pojawić się mnóstwo rzeczy, które potencjalnie będą do przewiezienia podczas przeprowadzki. Pierwszym krokiem powinna być więc dokładna analiza naszych rzeczy i określenie co zabieramy, a co zostawiamy. Dokonując takiego spisu warto kierować się następującymi elementami:

– wybieramy rzeczy, które zdecydowanie zabieramy i chcemy z nich korzystać
– szykujemy listę rzeczy do wyrzucenia
– wybieramy to co chcemy sprzedać
– wybieramy rzeczy wartościowe, ale nam niepotrzebne, które z chęcią oddamy za darmo

Warto podejść do tej sprawy bardzo rzetelnie. W tym momencie sentymenty najlepiej odrzucić na bok i po prostu zabrać do przeprowadzki wszystko to, co faktycznie jest nam potrzebne. Każdy z nas ma w domu rzeczy, które od lat się kurzą czy leżą gdzieś na strychu. Niejednokrotnie posiadamy nawet dobytek, który generuje niemiłe wspomnienia. Dobrze jest także przeanalizować kwestie związane z meblami czy naszym sprzętem. Niektóre meble mogą być w złym stanie i nie będzie nam się opłacało przewozić ich i płacić za to sporych pieniędzy. Podobnie ze sprzętem, który może się już psuć czy być bardzo zniszczony i zabranie go tylko po to, aby krótko po przeprowadzce kompletnie się zepsuł nie ma większego sensu.

Czy skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej?

Kolejnym ważnym krokiem będzie podjęcie decyzji o tym czy przeprowadzamy się na własną rękę czy też korzystamy z firmy przeprowadzkowej. Oto kilka elementów, które powinny pomóc nam w podjęciu decyzji.

1.Przeprowadzka samodzielna

Przeprowadzka na własną rękę dobra jest przede wszystkim w sytuacji, gdzie dysponujemy swoim samochodem albo mamy możliwość pożyczyć jakiś pojazd chociaż na jeden dzień. Na własną rękę swobodnie możemy się wyprowadzać przede wszystkim wtedy, gdy ilość rzeczy do zabrania jest niewielka, a do tego przede wszystkim nie zabieramy wielkich mebli czy sprzętu RTV i AGD. Przy zabieraniu większych gabarytowo rzeczy można oczywiście po prostu wynająć większy samochód i usługa ta będzie opłacalna tylko w sytuacji, gdy wyprowadzka ma miejsce na terenie jednego miasta, a przynajmniej nie wiąże się z dalekimi podróżami.

2.Skorzystanie z pomocy firmy realizującej przeprowadzki

Przy przeprowadzkach na większe odległości, czy kiedy mamy naprawdę wiele dobytku do zabrania z obu domów, najlepiej jednak skorzystać z pomocy firmy realizującej przeprowadzki. W cenie usługi mamy nie tylko odpowiednio przystosowany do tego pojazd z kierowcą, ale także usługi wyniesienia i wniesienia rzeczy, a do tego przy profesjonalnej firmie zawsze możemy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów i rozwiązać wiele swoich wątpliwości związanych z przeprowadzką.

Jak wybrać idealną firmę do przeprowadzki?

Rynek firm zajmujących się przeprowadzkami jest dzisiaj ogromny, ale znalezienie firmy naprawdę rzetelnej, która profesjonalnie zrealizuje nasze zlecenie, nie jest zadaniem takim prostym. Szukając firmy w swojej okolicy na pewno warto kierować się opiniami z lokalnego rynku, ale także dokładnie firmę prześwietlić. Przed podjęciem decyzji ostatecznej sprawdźmy doświadczenie takiej firmy, przyjrzyjmy się poprzednim realizacjom, jakości zaplecza technicznego, a do tego koniecznie upewnijmy się, że firma posiada ubezpieczenie. Nie decydujemy się także na usługi firm, które robią problemy związane ze spisaniem umowy na usługę.

Warto pakować się według wcześniej ustalonego planu. Zaczynamy na przykład od pakowania tych rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień, a więc będziemy mogli komfortowo mieszkań pomimo braku dostępu do nich. Warto także pakować kartony w sposób niechaotyczny. W jednym pudle znajdują się więc na przykład rzeczy z kuchni, w innym z łazienki, a w kolejnym z naszego biurka. Każdy karton stosownie opisujemy. Mieszanie rzeczy może nie utrudni samej przeprowadzki, ale szybko odkryjemy swój błąd już w nowym miejscu, nerwowo poszukując na przykład naszych kosmetyków, który trafiły do pudła z filiżankami z kuchni.

Pakowanie to zawsze najdłuższy etap wyprowadzki

Po spełnieniu wszystkich poprzednich kroków nie pozostaje nam już nic innego jak zacząć pakować swoje rzeczy. Tutaj zadanie będzie nieco utrudnione, gdyż dwoje kochających się osób póki co mieszka oddzielnie, a więc każdy z osobna będzie walczył ze swoim dobytkiem na własną rękę. To na pewno wydłuży czas pakowania. Przede wszystkim musimy naszykować sobie dużo solidnych pudeł kartonowych, gazet, folii oraz taśmy klejącej.

Pierwsza wspólna przeprowadzka na pewno jest stresująca, ale z drugiej strony silnymi czynnikami motywacyjnymi jest świadomość wspólnego życia i tworzenia własnego domu. To wszystko sprawia, że naprawdę powinniśmy sobie sprawnie z tym poradzić, a wsparcie dobrej firmy realizującej przeprowadzki będzie w tej sytuacji na wagę złota.

Artykuł przygotowany we współpracy z Fortis ® – Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *