Pokój dziecięcy, który sprzyja nauce i zabawie

Każdy dobrze urządzony pokój dziecięcy spełnia dwie funkcje: służy do odpoczynku i zabawy oraz stanowi wygodną strefę do nauki i odrabiania lekcji. Niezależnie od rozmiaru pomieszczenia, muszą znaleźć się w nim odpowiednie dodatki i wyposażenie. Ważne, aby nasza pociecha czuła się dobrze w swoim pokoju. Dlatego przed wyborem mebli i ozdób, najlepiej skonsultować się z dzieckiem!

fotolia.com, 180727029 | Autor: Dariusz Jarzabek

Preferencje właściciela pokoju mają znaczenie przede wszystkim przy wyborze dodatków i kolorystyki. Aranżacja całego wnętrza musi odpowiadać na potrzeby małego ucznia, dlatego nie może zabraknąć w nim wygodnego biurka i dobrze wyprofilowanego krzesła. W biurku powinny znajdować się szuflady i przynajmniej jedna szafka, które umożliwią utrzymanie porządku w szkolnych przyborach, książkach i zeszytach. Jeżeli pokój jest bardzo mały, możemy zdecydować się na modele łączone, czyli łóżko piętrowe ze wbudowanym biurkiem. Gdy mamy wystarczająco dużo przestrzeni, aby rozdzielić te dwie strefy, wybierzmy łóżko ze skrzynią, która będzie stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania rzadziej używanych rzeczy, np. sprzętu sportowego, zimowych lub letnich ubrań itd.

Biurko należy umieścić pod oknem – dzięki temu będzie lepiej oświetlone. Dla efektywnej i wygodnej nauki ważne jest także dobrze dobrane krzesło. Najlepiej, aby posiadało regulowaną wysokość i oparcie, oraz podłokietniki. Kolejnym istotnym elementem wyposażenia jest oświetlenie. Lampa sufitowa powinna rzucać ciepłe, niezbyt ostre światło. Jej przeznaczeniem jest tworzenie przyjemnego klimatu w pokoju, sprzyjającego zabawie i odpoczynkowi. Poza oświetleniem górnym koniecznie zadbajmy o dobrej jakości lampę biurkową, dającą dość jasne światło o chłodniejszym zabarwieniu, które pobudzi umysł do pracy i koncentracji.

Idealny pokój ucznia – kolorowy, wygodny i uporządkowany

Urządzając wnętrze pokoju dziecka, nie kierujmy się wyłącznie własnym gustem. Najlepiej, aby większość ozdób wybrał sam zainteresowany. Zadbajmy o dodatki w postaci poduszek, zasłon i koców w ulubionym kolorze dziecka. Oprócz tego warto umieścić nad biurkiem tablicę korkową lub modną tabliczkę kredową. Obie opcje umożliwiają zapisywanie informacji do zapamiętania i przypinanie zdjęć czy obrazków. Świetnym rozwiązaniem jest również kolorowa fototapeta lub naklejki na ścianę. Mogą odzwierciedlać zainteresowania naszej pociechy, przedstawiać bohatera bajki, ulubione zwierzątko. Specjalne modele fototapet i naklejek zaprojektowanych specjalnie dla dzieci znajdziesz w sklepie internetowym Decoplanet.

Jeżeli mamy do zagospodarowania trochę więcej miejsca, możemy wyposażyć pokój w wygodną, poduszkową pufę do siedzenia, idealną do czytania i grania w gry na konsoli, oraz w szafkę i lampkę nocną, które umożliwią dziecku zgaszenie światła dopiero po położeniu się do łóżka. Doskonałym pomysłem są również lampki LED-owe w postaci fantazyjnych kotków, lisków, baloników czy sówek. Taki świecący gadżet z pewnością sprawi wiele radości każdemu kilkulatkowi. Będzie też świetnym rozwiązaniem dla maluchów bojących się ciemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *