Poznaj bliżej suplementy diety i dowiedz się jak wpływają na Twoje zdrowie

Zła dieta, zbyt szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej negatywnie wpływają na zdrowie współczesnego człowieka. Oddziaływanie tych czynników dotyczy nie tylko ciała, ale i psychiki. Po pewnym czasie mogą wystąpić problemy z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni i stawów, z pamięcią i koncentracją, wahania nastrojów… Osoby, które zapominają o zbilansowanej diecie i sporcie są też bardziej narażone na różne choroby i urazy.

W trosce o własne zdrowie dobrze jest zmienić styl życia i zacząć dostarczać organizmowi tego, czego naprawdę potrzebuje. W tym celu warto jest sięgnąć po suplementy diety, które uzupełniają braki niezbędnych witamin i składników odżywczych. Zazwyczaj nie zawierają one substancji czynnej i nie mają działania leczniczego, a jedynie wspomagające, dlatego sprzedawane są bez recepty. Ich głównymi składnikami są ekstrakty roślinne, tłuszcze, witaminy oraz mikro- i makroelementy. Jeśli suplementy diety są odpowiednio dobrane i nie wchodzą w reakcje z przyjmowanymi już lekami, mogą przynieść wiele korzyści dla całego organizmu. Dietetycy mówią zgodnie: „Zbilansowana dieta jest najważniejszą kwestią w utrzymaniu prawidłowej kondycji i zdrowia całego ciała. Jeśli jednak nie mamy czasu bądź możliwości, aby codziennie przygotowywać pełnowartościowe posiłki, sięgnijmy po suplementy. Należy wybrać odpowiednie dla siebie produkty. Kobiety i mężczyźni potrzebują bowiem nieco innych składników odżywczych”. Aby jak najlepiej spełniać potrzeby każdej płci – firmy farmaceutyczne opracowały wiele różnorodnych produktów. Mimo tego, że wiele preparatów może mieć podobny skład – ich działanie będzie inne, w zależności od zapotrzebowania, przebytych chorób i przyjmowanych farmaceutyków.

natural-supplements-4-1326825-1279x733

Suplementy stworzone z myślą o kobietach

Pierwszą bardzo liczną grupę suplementów stanowią specyfiki przeznaczone dla kobiet. Są one dostosowane do potrzeb dziewcząt w okresie dojrzewania, przyszłych i obecnych mam oraz kobiet w okresie menopauzy. Oprócz tego na rynku dostępne są środki poprawiające ogólny wygląd i kondycję skóry, włosów, paznokci. Każda kobieta, niezależnie od wieku chce czuć się piękna. Nie zawsze jest to jednak możliwe bez specjalistycznej pomocy. Organizm narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, które osłabiają naturalne bariery ochronne. W takich przypadkach skutecznym ratunkiem są suplementy wspomagające codzienną dietę i dostarczające składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Organizm kobiety po 18. roku życia wykazuje zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, witaminę D, magnez, potas i wapń. Przyszłe mamy powinny zadbać o dostarczanie jeszcze kwasu foliowego, żelaza, jodu i witaminy C. Kobietom karmiącym piersią zaleca się natomiast przyjmowanie witamin D i K oraz kwasu DHA. „Suplementy opracowane specjalnie dla kobiet są bogate w składniki potrzebne do optymalnego działania całego ciała oraz wsparcia w okresie wzmożonego wysiłku jakim jest ciąża i karmienie piersią. Nie należy obawiać się, że mogą one zaszkodzić nam lub dziecku – to pewny sposób na utrzymanie organizmu w jak najlepszej kondycji” – jednogłośnie twierdzą lekarze. Wiele z tych składników występuje w produktach spożywczych, takich jak owoce, warzywa, orzechy, pestki i zboża. Ich przyswajalność jest jednak znacznie mniejsza niż tych samych składników zawartych w nowoczesnych suplementach. Oprócz tego, niektóre produkty po obróbce termicznej nieodwracalnie tracą dużą część swoich pozytywnych właściwości. Trudno zatem samodzielnie zadbać o odpowiednią ilość całej gamy składników bez pomocy preparatów zawierających kompleksy witamin, a nie jedynie wybrane mikro – i makroelementy.

Męskie sprawy, czyli o suplementach dla panów

Kolejną popularną grupą suplementów są te przeznaczone dla mężczyzn. Zalecane są nie tylko sportowcom, ale też osobom zapracowanym, zestresowanym, prowadzącym siedzący tryb życia, a przede wszystkim stosującym mało różnorodną i ubogą w wartościowe elementy dietę. Panowie w każdym wieku powinni dostarczać swojemu organizmowi takich składników jak: witaminy A, C, D, żelazo, magnez, potas, selen i cynk. W preparatach im dedykowanych nie brakuje też wyciągów z imbiru, żeń-szenia, pokrzywy czy zielonej herbaty oraz olejów roślinnych (z pestek dyni i siemienia lnianego). Odpowiednio dopasowane formuły suplementów korzystnie wpływają na ciało i umysł. Poprawiają pamięć, podnoszą odporność, uspokajają, redukują uczucie zmęczenia i regulują procesy metaboliczne. Efektem stosowania preparatów wspomagających codzienną dietę jest poprawa samopoczucia i kondycji organizmu. Wielu mężczyzn zmaga się również z intymnymi problemami, które znacznie obniżają jakość ich życia i pogarszają samopoczucie. Najczęściej są to zaburzenia erekcji i schorzenia prostaty. Niektóre związane z nimi objawy ustępują właśnie dzięki regularnemu stosowaniu suplementów usprawniających przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Co najważniejsze, są całkowicie bezpieczne dla układu krążenia. A zawarte w nich substancje nie działają uzależniająca, dlatego bez obaw można przyjmować je regularnie.

Suplementy diety są coraz częściej stosowanymi preparatami mającymi na celu ogólną poprawę stanu zdrowia i jakości życia. Nie są to jednak leki, gdyż zawartość substancji czynnej jest bliska zeru. Aby zauważyć pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, dobrze jest przyjmować je przez kilka tygodni, a następnie zrobić krótką przerwę. Suplementy złożone są ze składników odżywczych i służą jako dodatek do diety ubogiej w podstawowe i jednocześnie niezbędne mikro- i makroelementy. W zależności od potrzeb można wybierać te z przewagą jednej witaminy lub wieloskładnikowe kompleksy witamin i minerałów. Każdy z nich działa wieloetapowo i jest bezpieczny dla organizmu. W czasach fast foodów i jedzenia pełnego pustych kalorii to sprawdzony i polecany przez lekarzy i dietetyków sposób na utrzymanie prawidłowej kondycji nie tylko ciała, ale i ducha.

Sprawdź ofertę suplementów diety: https://www.apteka-melissa.pl/

Jeden komentarz

  1. ostatnio zgłębiałam wiedzę na temat witamin potrzebnych w ciąży, które powinno się suplementować, tyle tych paskudnych mieszanek teraz się narobiło… np. w pierwszy trymestrze polskie towarzystwo ginekologiczne zaleca przyjmowanie tylko kwasu foliowego, jodu i dha. Jeśli z wyników badań nie wynika co innego oczywiście 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *