Przeprowadzka bez stresu – poradnik dla rodziców

Przeprowadzka bywa bardzo stresującym wydarzeniem, nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. Zmiana otoczenia, nowi koledzy, inne mieszkanie – to wszystko wiąże się ze sporą dawką emocji. Jak oswoić dziecko z przeprowadzką i sprawić, żeby nie wpłynęła ona negatywnie na samopoczucie malucha?

Rozmawiaj o nadchodzących zmianach

Chcesz przygotować swoje dziecko do przeprowadzki? Obawiasz się, że zmiana otoczenia wpłynie negatywnie na jego emocje, a także zagrozi jego poczuciu bezpieczeństwa? Żeby uchronić malucha przed negatywnymi konsekwencjami, które wiążą się ze zmianą miejsca zamieszkania, warto rozmawiać z nim o tym na długo przed samą przeprowadzką. Dziecko musi wiedzieć, że za jakiś czas w jego życiu nastąpią duże zmiany, pozna nowych kolegów, zamieszka w innym pokoju. Bardzo pomocne okazują się również książki, które w zrozumiały sposób tłumaczą cały proces związany ze zmianą miejsca zamieszkania, np. opowiadają o przeprowadzce ulubionego bohatera bajek.

Pozwól dziecku brać udział w przygotowaniach

Przewożenie mebli czy demontaż szafek kuchennych nie są czynnościami, przy których powinno być obecne dziecko. Przede wszystkim chodzi o kwestie bezpieczeństwa maluszka – ciężkie lub ostre elementy mogą spowodować uszczerbek na jego zdrowiu. Pokój, w którym panuje chaos i bałagan nie powinien być miejscem zabaw, dlatego należy zadbać o to, żeby dziecko na czas przeprowadzki było np. u dziadków. Nie można jednak całkowicie odsuwać malucha od uczestnictwa w procesie przeprowadzania się w nowe miejsce – dziecko może wtedy poczuć się odizolowane od ważnych spraw, które go dotyczą. Właśnie dlatego warto pozwolić mu brać udział w przygotowaniach do przeprowadzki. Czynności, które może wykonać maluszek to np. pakowanie zabawek do skrzynek, układanie książeczek w kartonach czy oklejanie pakunków kolorową taśmą, która ułatwi identyfikację przedmiotów znajdujących się w środku. Takie czynności mogą także pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Ustal z maluszkiem, że na kartonach z misiami przykleja różową etykietę, a pudełka z samochodzikami ozdabia zieloną – dobra zabawa gwarantowana!

Zatrudnij profesjonalistów od przeprowadzek

Przeprowadzki często potrafią ciągnąć się tygodniami, zwłaszcza w sytuacji, gdy miejsce zamieszkania zmienia duża rodzina z dziećmi. To z kolei naraża maluchy na niepotrzebny stres i chaos związany z przewożeniem kolejnych mebli czy elementów wyposażenia mieszkania. Brak stabilizacji negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka, dlatego warto zatrudnić profesjonalną firmę na co dzień zajmującą się przeprowadzkami. Doświadczeni specjaliści szybko uporają się z demontażem mebli, przewiezieniem urządzeń gospodarstwa domowego oraz przeniesieniem wszystkich sprzętów do nowego mieszkania. Dzięki temu cały proces przebiega wyjątkowo sprawnie i szybko, a dziecko może od razu cieszyć się swoim nowym pokojem.

Jak na kwestię przeprowadzki z dziećmi patrzą pracownicy firm transportowych? O zdanie zapytaliśmy reprezentanta firmy 123Przeprowadzki: „Firmy przeprowadzkowe często mają do czynienia z przeprowadzkami mieszkań lub domów, w których są dzieci. Każda z firm chętnie dzieli się doświadczeniem ze swoimi klientami – dzięki temu przeprowadzka odbywa się szybko i bezstresowo zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To ważne, ponieważ widząc zdenerwowanie rodziców, dzieci instynktownie odczuwają strach przed zmianą. Naszym klientom polecamy kolorowanki lub książeczki, które pomogą dzieciom zrozumieć zmiany, które je czekają.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *