Jakie zabawki wspierają rozwój dziecka

Każda mama pragnie zapewnić swojemu dziecku optymalne warunki do rozwoju. Twój maluszek potrzebuje pomocy w nauce, dlatego najcenniejszy dla niego czas to ten, który spędzacie razem. Dziecko musi również nauczyć się samodzielnej zabawy, aby w przyszłości samo potrafiło podejmować aktywność. Do tego właśnie służą rozmaite zabawki.

Zabawki wspomagają rozwój, uczą i chronią maluchy przed nudą. Najcenniejsze są zabawki edukacyjne, które pomagają zdobywać i trenować kolejne umiejętności lub opisują otaczający świat. Jest jednak jeden warunek – muszą być dopasowane do wieku dziecka. W pierwszych miesiącach życia maluszek jest tak zafascynowany otoczeniem, że wystarczą mu bodźce wzrokowe i dźwiękowe, np. kolorowe baloniki przy łóżeczku lub grająca karuzela. Roczne dzieci mają już większe wymagania i chcą dotykać, próbować i manipulować. Jeżeli Twoje dziecko przekroczyło już magiczne 12 miesięcy, pora na bardziej skomplikowane zabawki edukacyjne.

Krzesełko interaktywne

Krzesełko uczy poprawnego siadania i schodzenia, a tym samym zmusza malucha do aktywności fizycznej. Krzesełka wyposażone są w pokrętła, składany stolik, plastikowe książeczki. W zależności od modelu mogą grać, naśladować dźwięki zwierząt, posiadać lusterka, lampki, reagować na siadanie, wstawanie itp. Dziecko ma zapewnioną dużą ilość bodźców, które włącza samodzielnie – w zależności od potrzeby. Nie ma zatem ryzyka przestymulowania.

Mata edukacyjna

Maty mogą przydać się już młodszym dzieciom, dlatego taka zabawka będzie w użytku przez długi czas. Maty z reguły wyposażone są w składane pałąki, na których możemy zawiesić inne zabawki, maskotki, lusterko. Na macie naszyte są skrawki materiału o odmiennej fakturze, które dziecko może badać i porównywać ze sobą.

Stolik do liczenia

Stoliki są tworzone głównie z myślą o rozwijaniu umiejętności liczenia. Posiadają liczydła, elementy, które można przesuwać, a także tablicę, kostki do liczenia itp. Zabawka jest świetnym wstępem do poznawania liczb i podstawowych działań matematycznych.

Maskotka interaktywna

Maskotki są doskonałym prezentem dla rocznego, a nawet młodszego dziecka, które potrafi już trzymać w rączkach przedmioty i radzi sobie z naciskaniem guzików. Maskotki wyposażone są w czujniki znajdujące się w łapkach, brzuszku i głowie. Po naciśnięciu określonej części ciała maskotka ją głośno nazywa (np. po naciśnięciu łapki maskotka mówi „ręka”). Tego typu zabawki doskonale wspierają rozwój mowy, przyswajanie słówek i rozpoznawanie części ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *