Wzrost problemu z otyłością w zachodnich społeczeństwach wpływa na coraz większą popularność operacji bariatrycznych. Zabieg rękawowej resekcji żołądka jest jednym z nich, Polega on na usunięciu dwóch trzecich bocznych żołądka. Dzięki temu wzrasta tempo przechodzenia treści pokarmowej przez żołądek i zmniejsza się wydzielanie hormonu głodu.

Jak wygląda zabieg?

Jak wygląda rękawowa resekcja żołądka? Na co trzeba się przygotować przed zabiegiem? Wszystko zaczyna się od wytworzenia odmy otrzewnowej, wprowadzenia tokarów i narzędzi endoskopowych. Następnie za pomocą staplerów stopniowo usuwa część żołądka, zostawiając jedynie fragment w kształcie „rękawa”. Na końcu lekarz usuwa aparaturę i zaszywa rany operacyjne. Cały zabieg trwa około 90 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Ponadto w razie dolegliwości bólowych po przebudzeniu podaje się środki analgetyczne.

Dieta po zabiegu

Jeszcze w dniu zabiegu pacjent może zacząć siadać. Jednak dopiero zdjęcie RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwala ocenić efekt przeprowadzonego zabiegu. Jeśli przebiegł on pomyślnie, zazwyczaj w ciągu dwóch dni pacjent może wrócić do domu. Stopniowo może wzbogacać swój jadłospis, niezbędna jest jednak zmiana nawyków żywieniowych i stosowanie się do diety zaleconej przez lekarza.

Powikłania

Po przeprowadzonej operacji mogą wystąpić niedobory witamin i składników odżywczych. Ponadto wielu pacjentów odczuwa tak zwaną depresję pozabiegową. Jednak lista powikłań jest znacznie dłuższa, warto zdawać sobie z nich sprawę przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do resekcji.

  • infekcja ran pooperacyjnych
  • krwawienie, nieszczelność lub przeciek z odciętego fragmentu żołądka
  • przepuklina w miejscu blizny
  • zapalenie płuc, zatorowość płucna i niewydolność oddechowa
  • konieczność usunięcia śledziony przez jej uszkodzenie
  • wymóg dializoterapii z powodu niewydolności nerek

Najpoważniejszym powikłaniem jest zgon, który dotyczy zaledwie procentu pacjentów poddanych zabiegowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *