Kobiety w czasie ciąży często opowiadają o swoich dziwnych snach. Czasem są one zagadkowe, uspokajające albo wręcz przeciwnie – alarmujące. Niektóre mamy są tym zaskoczone, bo nigdy wcześniej nie pamiętały o czym śniły. Okazuje się, że wiele marzeń sennych kobiet w ciąży można interpretować jako wyraz ich podświadomych czuć wobec dziecka i zbliżającego się porodu.

Sny mam mają wiele powtarzających się cech. Do takiego wniosku doszła Eileen Stukane, autorka książki "The Dream Worlds of Pregnancy” o snach ciężarnych kobiet. Przez pierwsze trzy miesiące mamy śnią się wyciszające sny związane z płodnością – kotki, ptaszki, baranki, kwiaty, kózki i inne maleńkie zwierzęta.

Może ma to związek z tym, że większość kobiet spodziewających się pierwszego dziecka próbuje sobie wyobrazić istotkę, która się w nich rozwija i jest tak maleńka, że ciąża jest zupełnie niewidoczna.

Około czwartego miesiąca ciąży wiele kobiet zaczyna mieć bardziej niepokojące sny: mamy śnią o miejscach, z których nie mogą uciec, wiele mówi o tym, że śniło o tym, że znalazły się na wysokim drzewie, z którego nie mogły zejść. Może powodem jest poczucie wyobcowania, bezradności i lekkiej paniki: "Stało się, jestem w ciąży i nie można tego odwołać”. Gdy rośnie brzuch, w snach pojawiają się wielkie samochody, budynki.

Gdy wreszcie zbliża się poród, wiele kobiet śni o próbach obejrzenia lub spotkania się z nienarodzonym maleństwem. Niektóre z nich opowiadają, że śniły o tym, że chcą rozsunąć zamek błyskawiczny w macicy, zaglądaniu do macicy przez zaparowane okno.

Autor: Bożena Mucha
Źródło: Miesięcznik "Twoje Dziecko"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *