Za wszystkim stoi mózg
Mózg jest najważniejszą centralną częścią ośrodkowego układu nerwowego. Jego najważniejszymi funkcjami są: utrzymanie stanu równowagi biologicznej w organizmie oraz wyższe funkcje nerwowe, takie jak funkcja poznawcza, pamięć i uczenie się. Mózg zaczyna się intensywnie rozwijać już na etapie prenatalnym.

W 4-5 tygodniu ciąży powstają pierwsze neurony, które dzielą się ok. 70-100 razy. Podczas czwartego miesiąca pojawiają się schematy ruchowe i pierwsze specyficzne odruchy, reakcja na światło oraz różnicowanie wrażeń smakowych. W piątym miesiącu smak jest już w pełni sprawny, a dziecko reaguje na dźwięki. 6 miesiąc to odróżnianie snu i czuwania oraz reakcje na mowę. W ósmym miesiącu pojawia się sen REM oraz ruchy oczu.

Po  narodzinach wzrasta gęstość połączeń synaptycznych między neuronami: w korze mózgu od 2500 na neuron w chwili narodzin do 15 000 w wieku 3 lat, po czym powoli zaczyna spadać do połowy tej wartości. Aktywność mózgu (zużycie energii) rośnie –  w wieku 2 lat osiąga poziom dorosłej osoby, w 3 roku życia przewyższa ten poziom dwukrotnie i utrzymuje się do 9-10 roku życia. Następnie zaczyna się zmniejszać, by osiągnąć stabilny poziom, kiedy człowiek kończy 18 lat. W wieku sześciu lat  mózg dziecka zwiększa trzykrotnie rozmiar w stosunku do momentu narodzin. Wiek 20 lat to koniec reorganizacji mózgu – w dalszym życiu następują już tylko niewielkie zmiany.

Co wpływa na rozwój mózgu
Małe dzieci wielokrotnie przewyższają inteligencją ludzi dorosłych. Problem polega na tym, że nieświadomi tego rodzice nie potrafią wykorzystać najważniejszego okresu w życiu dziecka. Kiedy maluch przekracza 5 lat następuje przerzedzenie ilości niewykorzystanych neuronów w mózgu. Przez to zdolności dziecka automatycznie stają się bardziej ograniczone.

Aby zapobiec utracie cennych predyspozycji umysłowych dziecka należy do 5 roku życia  zapoznać go z jak największą ilością różnych dziedzin wiedzy, języków obcych, czytaniem, pisaniem etc. Dziecko nie powinno wiedzieć, że to nauka – najlepiej sprawić, aby wiedza stała się przyjemnością i zabawą.

Drugim, oprócz czynnika poznawczego, ważnym elementem wpływającym na rozwój umysłowy dziecka jest dieta, która jest jednym z dominujących czynników w pracy mózgu. Składniki odżywcze, które odgrywają rolę w rozwoju dziecka to przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – ALA, DHA, EPA oraz witaminy z grupy B (B1, B6, B12, kwas foliowy). Działanie kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 rozpoczyna się już w rozwoju płodowym mózgu. 80% kwasu tłuszczowego DHA w mózgu płodu gromadzi się pomiędzy 26 a 40 tygodniem ciąży. Kwasy tłuszczowe wchodzą w skład komórek nerwowych, oraz odpowiadają za przekaźnictwo impulsów nerwowych. Niedobór DHA może spowodować zmniejszenie szybkości dojrzewania mózgu i zahamować rozwój psychoruchowy u dziecka.

Niedobory witamin z grupy B objawiają się zaburzeniami funkcji neurologicznych u dzieci, takimi jak znużenie, nerwowość, drażliwość. Wykazano również, że dzieci z niedoborem witaminy B12 osiągają gorsze wyniki w szkolnych sprawdzianach poznawczych. Dlatego dieta dziecka powinna codziennie obfitować w produkty, które są źródłem zarówno kwasów tłuszczowych, jak również witamin z grupy B.

Badania dowodzą, że dzieci, u których stwierdzono wyższą ilość kwasu DHA, umysł szybciej się rozwija, niż jest to w przypadku dzieci posiadających niższe stężenia tego kwasu. Niewłaściwa dieta może spowodować późniejsze problemy w szkole, w przyswajaniu i przekazywaniu nabywanych informacji, czy niewielkiej kreatywności dziecka.

Optymalizacja diety dziecka powoduje poprawę funkcji mózgowych i sprawności umysłowej – jest to element żywienia, o którym wszyscy rodzice winni pamiętać. Tylko wtedy możliwe jest spełnienie rodzicielskich marzeń o zdolnym potomstwie.

Rama Idea! to pierwsza margaryna, która zawiera istotne składniki takie jak: kwasy tłuszczowe DHA, EPA, kwas alfa-linolenowy (ALA) oraz witaminy z grupy B: B1, B6, B12 i kwas foliowy. Te składniki zostały dodane do margaryny Rama Idea! zgodnie z wynikami najnowszych badań nad żywnością i zdrowiem, które wykazują korzystny wpływ tych składników na rozwój umysłowy, a których spożycie w populacji krajów europejskich jest niewystarczające.

Rama Idea! jest produkowana z wysokogatunkowych nieutwardzanych olejów roślinnych, dlatego jeżeli jest spożywana regularnie może stanowić ważne źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Margaryna ta jest też dobrym źródłem podstawowych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D i E.

20g (3-4 kromki chleba) margaryny Rama Idea! to:

  • 50% zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych DHA i EPA
  • 30% zalecanego dziennego spożycia witamin z grupy B i kwasu foliowego
  • 15-25% zalecanego dziennego spożycia kwasu tłuszczowego ALA

Rama Idea!, podobnie jak pozostałe margaryny firmy Unilever, należy do grupy margaryn beztransowych. Rama Idea! jest produktem przeznaczonym dla całej rodziny,
ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *