Jak uszyć narzutę na dziecięce łóżko?

Niewielkie rozmiary dziecięcych mebli sprawiają, że znalezienie w sklepie pasujących na nie narzut jest trudne. Większość gotowych kap ma wymiary dostosowane do dużych łóż małżeńskich bądź pojedynczych tapczanów z materacem o wymiarach 90×200 cm. Podpowiadamy zatem, jak samodzielnie uszyć narzutę na dziecięce łóżko.

Patchwork – metoda idealna

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku szycia narzuty jest wykorzystanie skrawków i resztek materiału. Patchwork umożliwi ich zużycie oraz wykonanie oryginalnego i kolorowego okrycia na łóżko. Zwykle w technice patchworku wykorzystuje się kawałki materiałów o równych kształtach, by ich zszywanie było łatwiejsze. W celu wykonania kapy na dziecięce łóżko można wykorzystać stary obrus, prześcieradło, niemodną już bluzkę lub resztki materiałów zakupionych w sklepie. Jedyną zasadą, jaka rządzi szyciem narzuty patchworkowej, jest dobieranie do siebie materiałów podobnych pod względem grubości.

Jeżeli nie ma się w domu niepotrzebnych materiałów, można niedrogo kupić eleganckie i dobrej jakości tkaniny w sklepie https://www.craftfabric.pl/. Materiały są sprzedawane w zestawach pasujących do siebie kolorystycznie i pod względem wzorów, dzięki czemu idealnie sprawdzają się do szycia patchworkowych narzut na dziecięce łóżka.

Jak uszyć narzutę krok po kroku

Zanim przystąpi się do szycia narzuty na dziecięce łóżko, powinno się dokładnie zmierzyć, jakie mają być jej wymiary. Następnie powinno się rozplanować, jak duże powinny być elementy, z których uszyje się patchwork, by kapa uzyskała określony rozmiar końcowy. Aby mieć pewność, że każdy element będzie tej samej wielkości i kształtu, warto przygotować wykrój. Jeśli poszczególne kawałki tkanin mają mieć różne wielkości, powinno się przygotować kilka szablonów, wyliczając wcześniej, ile elementów w danym rozmiarze wykonać i jak je rozmieścić podczas szycia narzuty.

Istotną kwestią jest wybranie sposobu, w jaki wykończy się boki oraz tkaniny na spód kapy. Jeśli narzuta ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, można podszyć ją bawełnianą, cienką tkaniną. Natomiast gdy woli się, by kapa mogła zastępować koc w chłodne wieczory, dobrym pomysłem jest podszycie patchworku ciepłym polarem lub anilaną. Utrzymujący ciepło materiał wszywa się pomiędzy wierzch narzuty a jej spód i przeszywa się go szwami przebiegającymi przez całą długość i szerokość okrycia na łóżko.

Jeżeli patchwork jest pozbawiony wzorów i uszyty z różnobarwnych tkanin, bądź materiałów w kilku odcieniach jednego koloru, można naszyć na niego dziecięce aplikacje z kwiatkami, misiami bądź ulubionymi bohaterami z bajek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *