Jak wybrać bezpieczny fotelik dla niemowlaka?

Narodziny dziecka to radość dla całej rodziny. Niestety wiąże się także z tym wiele kłopotów i pytań (w szczególności jeśli jest to pierwszy potomek). Dużo problemów sprawia odpowiednie dobranie sprzętów. Sklep z dla niemowląt proponuje bowiem wiele różnorakich ofert i niekiedy ciężko jest wśród nich wybrać tą najlepszą i najbardziej odpowiednią.

Młodzi rodzice często nie wiedzą co zrobić, jeśli planują jakiś wyjazd. Dziecka w domu nie zostawią, a przed zabraniem go również mają opory, żeby mu to przypadkiem nie zaszkodziło zdrowotnie. Co więcej, pojawia się trudność z odpowiednim transportem, bowiem nie przypnie się go pasami, a na kolanach również nie może siedzieć. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się foteliki samochodowe. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby charakteryzowały się przede wszystkim wygodą, ale także zapewniały bezpieczeństwo malucha. Co więcej, problem z przewozem dziecka może się pojawić nawet przed jego narodzinami. Po wyjściu ze szpitala, fotelik powinien być już zakupiony i przygotowany na przyjście nowego członka rodziny.

Foteliki samochodowe – rodzaje

Sklep z dla dzieci proponuje wiele różnorakich typów. Wybór odpowiedniego rodzaju jest podyktowany w głównej mierze wzrostem oraz wagą dziecka. Mogą to być na przykład foteliki samochodowe 9 – 36 kg, foteliki samochodowe 15 – 36 kg albo foteliki samochodowe 9 – 18 kg. Dlatego przed kupnem należy się dokładnie zapoznać z przystosowaniem danego sprzętu, a także oszacować czas, w którym dziecko będzie mogło z niego korzystać. Jeśli bowiem waży 15 kilo, to foteliki samochodowe 9 – 18 kg nie sprawdzą się, ponieważ za kilka miesięcy (albo nawet jeszcze wcześniej) dziecko przekroczy dozwolony ciężar.

Jak wybierać najlepsze foteliki samochodowe dla noworodka?

Zdecydowana większość takich sprzętów jest dostosowana do starszych i większych dzieci. Jaki jednak wybrać na nowonarodzonego malucha? Sklep z dla niemowląt proponuje foteliki z przedziału 0 – 13 kg. Ten typ montuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy, aby w razie ewentualnego wypadku lub stłuczki – uderzenie zostało zamortyzowane przez fotelik.

Testy bezpieczeństwa również mają znacznie

Mało kto zwraca uwagę na to, aby sprawdzić czy dany sprzęt przeszedł pozytywnie określone testy zderzeniowe, czyli tak zwane „crashtesty”. Dają one gwarancję bezpieczeństwa naszego dziecka, ma to więc ogromne znaczenie. Tego typu „eksperymenty” przeprowadzane są przez różnorakie, niezależne organizacje (dzięki czemu nie ma mowy o subiektywnych opiniach). Oceniają one na przykład foteliki samochodowe 9 – 36 kg w skali od jeden do pięć. Jeśli upatrzone przez nas sprzęty posiadają piątkę, to można je uznać za najlepsze foteliki samochodowe. Dlatego też podczas poszukiwań odpowiedniego rodzaju, dobrze jest sprawdzić najnowsze dane takich testów bezpieczeństwa, a nie kierować się wyłącznie rekomendacją znajomych, czy nawet sprzedawcy. Co więcej, trzeba też zwrócić uwagę na to, aby wbudowane były pasy. Sklep z dla dzieci posiada foteliki samochodowe 15 – 36 kg, które mają wmontowane trzy albo pięciopunktowe, stabilne pasy bezpieczeństwa. Te, które posiadają pięć punktów, to takie, które nie tylko mają standardowe trzy, ale także dodatkowe pasy biodrowe, co podnosi bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na to, aby posiadały otuliny i nie przeszkadzały dziecku. Wartą uwagi rzeczą jest także tak zwana „wkładka dla niemowlaka”. Zwykle znajduje się w większości fotelików. Jej zadaniem jest zwiększenie stabilności dziecka i mocniejsze „przymocowanie” go do stelaża. Po jakimś czasie, kiedy maluch urośnie, można ją wyjąć i nadal bez problemu użytkować sprzęt.

Nie kupuj nic „na oko”

To najczęstszy błąd popełniany przez rodziców. Idąc do sklepu nie zwracają uwagi na to czy fotelik będzie pasował do ich samochodu, czy też nie. Uważają bowiem, że są to rzeczy uniwersalne i wpasują się w każdy model. Niestety tak nie jest. Przed zakupem trzeba dokładnie przymierzyć fotelik i ocenić czy na pewno będzie gwarantował wystarczający komfort i bezpieczeństwo naszemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *