Zabawki a płeć i wiek dziecka

Kupowanie tanich zabawek nie ma sensu. Zdecydowanie lepiej jest kupić jedną, dobrą, nawet drogą zabawkę niż pięć bazarowych pochodzących najprawdopodobniej z Chin. Te droższe zabawki mają odpowiednie certyfikaty świadczące o ich bezpieczeństwie, są wykonane z bezpiecznych materiałów, odpornych na niszczycielską działalność małych, dziecięcych paluszków i co najważniejsze – dostosowane do wieku dziecka. Dlatego zabawki dla dzieci powinno się kupować w dobrych sklepach z zabawkami. Nie ma tu znaczenia, czy będzie to sklep stacjonarny czy internetowy.

zabawki-drewno

Nie ma sensu kupować małym dzieciom skomplikowanych zabawek. Nie będą umiały ich obsłużyć i zabawka pójdzie w kąt. Dla najmłodszych dzieci dobrze jest kupować proste grzechotki, welurowe przytulanki, gumowe zwierzątka, lub duże klocki. W żadnym wypadku nie wolno kupować maluchom zabawek z małymi elementami, które mogą być przez nie połknięte. Hitem ostatnich lat jest karuzela wieszana nad łóżeczkiem niemowlaka.

O ile w przypadku małych dzieci płeć nie ma decydującego znaczenia przy wyborze zabawki, to już u dzieci kilkuletnich widać wyraźnie, że dziewczynki częściej proszą o lalki, a chłopcy o samochody. Oczywiście zdarzają się także sytuacje odwrotne, jednak należą do zdecydowanej mniejszości. Natomiast wszelkiego rodzaju klocki, układanki, puzzle, gry, zabawki plastyczne czy zabawki drewniane cieszą się taką samą popularnością zarówno u chłopców jak i u dziewczynek.

Starsze dzieci nie zadowalają się zabawką, którą można tylko brać do rąk. Chcą same coś stworzyć. Stąd dużą popularnością dla dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym cieszą się wszelkie koraliki, gumeczki i inne akcesoria z których można zrobić broszkę, naszyjnik, czy bransoletkę. Natomiast chłopcy w wieku szkolnym powoli zaczynają sięgać po modele samolotów lub samochodów do samodzielnego złożenia.

Okres przedszkolny i szkolny to dobry moment na wyposażenie dziecka we wszelkie zabawki rozwijające jego aktywność ruchową, a więc rower, hulajnoga, deskorolka, wrotki a także piłki. Nie ma tutaj znaczenia płeć dziecka. Jedynie wygląd zabawki powinien być dostosowany do płci obdarowywanego. Dziewczynka równie niechętnie przyjmie czarny rower jak chłopiec różowy.

Jak widać nie ma ścisłego podziału na zabawki tylko dla dziewczynek lub tylko dla chłopców. Kupując dziecku zabawkę trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jej jakość i zadbać by była dostosowana do wieku dziecka. Dziecko, które umie już mówić wypada zapytać, czy chce daną rzecz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *