Piętnaście dni po zapłodnieniu poszczególne komórki zarodka (zwane macierzystymi) zaczynają się specjalizować.Tym samym dają początek określonym częściom organizmu dziecka. Niektóre pozostają niewykorzystane i krążą w łożysku oraz krwi pępowinowej. Można je pobrać i rzechowywać. Dlaczego to takie ważne?

  • POLISA DLA DZIECKA

Lekarze odkryli niedawno, że w dojrzałym organizmie komórki macierzyste mają niezwykłą zdolność dostosowywania się do otaczających je tkanek. Gdy znajdą się w sąsiedztwie serca, stają się podobne do komórek, które tworzą ten mięsień. Stanowią więc wyjątkowy system naprawczy. Do niedawna uważano, że komórki macierzyste mogą służyć jedynie do odtworzenia szpiku u chorych na białaczkę, gdy przeszczep okazuje się niemożliwy. Obecnie lista ich zastosowań jest bardzo długa i wciąż się wydłuża – od leczenia skutków zawału czy cukrzycy po choroby mięśni i mózgu, a nawet chorobę Alzheimera. Mogą nie tylko zastąpić dowolne komórki, które z różnych przyczyn uległy zniszczeniu, ale także odbudować uszkodzone fragmenty bardzo wielu tkanek.

  • BEZBOLESNY ZABIEG

Krew pępowinowa pobierana jest tuż po odcięciu pępowiny specjalnym zestawem jednorazowym i zamykana w sterylnym pojemniku. Można to zrobić zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Zabieg jest bezpieczny dla dziecka i bezbolesny dla mamy, a przy tym dyskretny, bo wszystkie czynności wykonuje położna lub lekarz przyjmujący poród. Pobrana krew zostaje opisana i najdalej w ciągu 48 godzin zostaje przewieziona do wyspecjalizowanego laboratorium na terenie Belgii, gdzie zajmują się nią najlepsi fachowcy.

  • KONIECZNE TESTY

W Europejskim Banku Komórek Macierzystych krew pępowinowa traktowana jest jak niezwykle cenny lek, dlatego musi przejść wiele wstępnych badań. Przed wydzieleniem z niej komórek macierzystych lekarze określają ich liczbę, badają je pod kątem możliwego zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Testują też ich zdolność życiową, od której zależy, czy będą mogły być wykorzystane do leczenia naprawczego. Dopiero, gdy wszystkie testy wypadną pomyślnie, komórki te zostają przygotowane do zamrożenia. W bardzo niskiej temperaturze można je przechowywać w nienaruszonym stanie przez kilkadziesiąt lat. Dla bezpieczeństwa próbki dzieli się na dwie części i każdą przechowuje w innym laboratorium. W Polsce, mimo kilkuletnich doświadczeń w tej dziedzinie, nie stosuje się porównywalnego systemu.

  • CZY ICH WYSTARCZY?

Gdy zachodzi potrzeba wykorzystania komórek macierzystych, są one dostarczane do konkretnego szpitala w ciągu 24 godzin. Przeciwnicy stosowania tej metody podkreślali, że ilość komórek przechowywanych w próbce jest zbyt mała, by pomóc kilkulatkowi, nie mówiąc już o osobie dorosłej. Nie jest to powód do niepokoju. Obecnie można namnażać komórki macierzyste poza organizmem, zwiększając ich liczbę, wielokrotnie. Dzięki temu wystarczy ich zarówno do regeneracji serca po zawale, jak i wszczepienia do szpiku. Wszystko wskazuje na to, że ta metoda leczenia już niedługo będzie alternatywą dla transplantacji organów. Przeszczepianie ich, poza trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dawcy, grozi także silną reakcją obronną organizmu. Może ona prowadzić do odrzucenia przeszczepu. W przypadku zastosowania komórek macierzystych takie ryzyko nie istnieje. Można je wykorzystać do leczenia także członków rodziny. Bowiem w około 1/4 próbek stwierdza się zgodność immunologiczną z rodzicami i rodzeństwem.

  • ODPOWIEDNI WYBÓR

Rodzice, którzy decydują się na przechowywanie najcenniejszych komórek swojego dziecka, chcą wiedzieć, że przetrwają one w nienaruszonej formie przez wiele lat. Wybierając firmę Cryo-Save Polska, mogą być pewni, że postąpili właściwie. Zapewni ona ich maluchowi odpowiedni posag, jak przystało na członków Unii Europejskiej. Firma Cryo-Save Polska jest, bowiem częścią międzynarodowej grupy Life-Sciences AG, która w ostatnich latach przoduje w tej dziedzinie. Z jej usług skorzystało dotychczas ponad 25 000 rodzin z wielu krajów. Teraz dostępne są u nas!

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem infolinii 0 509 829 021 oraz na stronie internetowej: www.cryo-save.pl; e-mail: info@cryo-save.

  • Komórki Macierzyste

Cryo-Save Polska to polski przedstawiciel grupy Life-Sciences AG. Firma Cryo-Save jako członek grupy Life-Sciences stała się w ostatnich latach firmą przodującą w dziedzinie przechowywania komórek macierzystych na użytek własny.

Cryo-Save Polska i Life-Sciences świadczą usługi dla rodzin, które zdecydowały się na przechowywanie pobranych z krwi pępowinowej komórek macierzystych ich nowonarodzonych dzieci. Dotychczas już ponad 20 000 rodzin skorzystało z usług grupy Life-Sciences.

Jedyną okazję do przechowywania komórek macierzystych stwarza pobranie krwi pępowinowej. Komórki te posiadają pewne unikalne właściwości. Wprawdzie można je pobrać z organizmu także w późniejszym okresie życia, jednak zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym, krew pępowinowa stanowi ich najlepsze, optymalne źródło.

Próbki pobrane z krwi pępowinowej są przetwarzane w naszych centrach laboratoryjnych z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii. Nasze laboratorium, działające w optymalnym z logistycznego punktu widzenia miejscu – w Belgii, w pobliżu Brukseli – posiada certyfikat EN ISO 17025 i dysponuje pełnym, ciągłym, działającym 24 godziny na dobę systemem zabezpieczającym. W celu zachowania bezpieczeństwa, po przetworzeniu komórki są dzielone na dwie jednakowe części i przechowywane osobno.

Oprócz fachowego przechowywania komórek macierzystych bierzemy udział w intensywnych programach badawczych. Zgodnie z przewidywaniami wyniki tych badań powinny znaleźć liczne zastosowania w namnażaniu komórek macierzystych. Umożliwią one zastępowanie szpiku kostnego dorosłych macierzystymi komórkami pochodzącymi z krwi pępowinowej. Jesteśmy także pionierami w genetycznym opracowywaniu komórek macierzystych, które będzie można zastosować w leczeniu wielu chorób dziedzicznych. Przykładem tego jest leczenie przewlekłej choroby ziarniniakowej (w tej chorobie dochodzi do upośledzenia układu odpornościowego). W innych dziedzinach zastosowań medycznych uzyskane wyniki badań także są obiecujące.

Gdyby zaistniała konieczność leczenia komórkami macierzystymi, w Cryo-Save znajdziecie państwo godnego zaufania usługodawcę. Wraz z partnerami naukowymi działającymi w licznych uniwersytetach i centrach badawczych pracujemy nad stworzeniem optymalnych warunków do indywidualnego dostosowania terapii komórkami macierzystymi do poszczególnych sytuacji.

Zatroszczcie się o zdrowie Waszych dzieci! Pomogą Wam w tym Cryo-Save Polska i Life-Sciences!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *