Zielone światło dla warzyw i owoców

Do grupy "zielonej" zalicza sie te, które zawieraja najmniej kalorii, szybko ulegają trawieniu nie sprzyjają odkładaniu tłuszczu w organizmie, a przy tym dostarczają bardzo dużo wartościowych mikroelementów. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, wolo je zatem spożywać w nieograniczonych ilościach. W grupie "zielonej" znajdują się wszystkie warzywa zielone, czyli natki, liście oraz łodygi roślin, np: por, seler, pietruszka, sałata. Zalicza się do niej również napoje, które nie mają kalorii lub maja ich niewiele. Pamiętajmy jednak, że kawę, którą umieszczono wśród produktów dozwolonych, nie wszyscy mogą pić bez ograniczeń. O ilości jej spożycia decydują względy zdrowotne, dlatego osoby z nadciśnieniem powinny wyeliminować ten napój ze swjej diety.
seler naciowy, rzodkiewka, chrzan, salata, kapusta, pomidory, kiwi

buraki, ogórki, brokuły, kapary, fasolka szparagowa, truskawki

pomarańcze, grejfruty, porzeczki, melon, czereśnie, wiśnie, jabłka

woda mineralna, kawa, herbata: czarna, zielona i herbatki ziołowe

 

jajka, sery żółte i twarogowe, jogurty, kefiry, chude mleko,

banany, winogrona, gruszki, suszone śliwki, daktyle, soja,

rodzynki, fasola, groch, grzyby, chude ryby, kurczaki, parówki,

ziemniaki, białe pieczywo, ryż, kasza, makaron, soki niesłodzone.

Wśród produktów tworzących grupę "żółtą" znalazły sie przedewszystkim te, które zawierają dużą iość białka i skrobi. Są one bardziej kaloryczne od "zielonych" i dlatego należy je jeść z umiarem. Wiele zaliczanych do tej grupy potraw ma w swym składzie cenne substancje odżywcze, nie należy ich zatem eliminować z jadłospisu. Produkty, które twórcy diety symbolicznie związali z światłem żółtym, powinno się jeść dwa, trzy razy w tygodniu. Są to przetwory mleczne, niektóre warzywa i owoce oraz białe mięso. Można je łączyć z warzywami, owocami oraz napojami z grupy "zielonej".

 

Kategoria zakazana czyli "czerwona" to głównie tłuszcze, cukry oraz białko. W grupie tej znalazły się słodycze, fast food i czerwone mięso, szczególnie wędliny i mięso smażone. Są to produkty najbardziej kaloryczne i ciężko strawne. Wiekszość z nich jest niezdrowa. Wśród artykułów spożywczych zaliczanych do tej kategorii są też jednak takie, które mają wartości odżywcze ja np: masło czy ryby. Produktów "czerwonych" nie należy więc zupełnie unikać. Ale ponieważ są tłuczące, zaleca się je jeść żadko, nie częściej niż raz w tygodniu.Decydując się na nie trzeba przestrzegać jednak ważnej zasady: nigdy nie łączyć w daniach produktów "czerwonych" z "żółtymi", bo to utrudnia trawienie. Przygotowując posiłki, grupę "czerwoną" można natomiast śmiało zestawiać z "zieloną".

cukierki, ciasyka, czekolada ,batony, pączki, chipsy, paluszki, lody,

hamburgery, chałwa, orzechy, frytki sczerwone mięso, zawesiste sosy,

kiełbasa , boczek ,kaszanka ,szynka , pasztety , ryby w oleju, masło, piwo,

chleb, słodkie wina, piwo, cola, lemoniada, słodzone soki.

Dieta trzech kolorów pozwala jeść wszystko, pod warunkiem, że zachowa się odpowiednie proporcję i umiar. Stosując ją, nie trzeba rezygnować z ulubionych dań ani skrupulatnie liczyć kalorii. Wprawdzie chudnie się z nią wolniej niż z dietami narzucającymi rygorystyczne ograniczenia, ale za to zdrowo i bez dużych wyżeczeń.

Autor: Beata – Beatrycze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *