Właściwe odżywianie chroni matkę oraz dziecko przed rozwojem niedoborów pokarmowych oraz uszkodzeniem ważnych narządów, jak wątroba czy nerki.

W pierwszych trzech a nawet czterech miesiącach u zdrowej kobiety nie trzeba wprowadzać żadnych zmian ilościowych do normalnej diety. Należy natomiast zwrócić uwagę na to, aby dostarczone składniki były wysokowartościowe. Ogromny wpływ na kształtowanie młodego organizmu w pierwszych miesiącach mają witaminy: A, B1, B2, C i D. Bardzo ważne jest też dostarczenie składników budulcowych, ponieważ w pierwszych 10 tygodniach kształtuje się płód.

W drugiej połowie ciąży wzrasta gwałtownie zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, a w szczególności na białko i związki mineralne, potrzebne do budowy nowego ustroju. W pożywieniu kobiety ciężarnej 60% wszystkich białek powinno stanowić białko wysokowartościowe ( mleko, ser, jaja, ryby, chude mięso). Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy powinno być uzupełniane poprzez spożywanie dużej ilości soków owocowych i warzywnych. Istotny jest fakt, że witaminy uodporniają organizm matki na choroby zakaźne i wszelkiego rodzaju przeziębienia. Duże zapotrzebowanie na wapń i żelazo występuje w drugiej połowie ciąży. Nie można dopuścić do niedoboru wapnia w organizmie. Jego brak objawia się bólami głowy, bolesnymi skurczami mięśni oraz próchnicą zębów. Wapń oraz fosfor (niezbędny w kształtowaniu się tkanki kostnej), jest najlepiej przyswajalny z mleka i jego przetworów.

W ostatnich trzech miesiącach ciąży następuje bardzo intensywny rozwój płodu, dlatego zwiększa się również zapotrzebowanie matki na energię, składniki budulcowe i regulujące. Wartość energetyczna pożywienia powinna być zwiększona o 20% w porównaniu z okresem przedciążowym np. ilość żelaza dochodzi do 15 mg dziennie.

W okresie ciąży należy niektóre produkty oraz potrawy wykluczyć z jadłospisów. Nie należy spożywać potraw ciężkostrawnych tj. roślin strączkowych , tłustych mięs, świeżego pieczywa, potraw duszonych w dużej ilości tłuszczu. Ponadto napoje alkoholowe powinny być bezwzględnie usunięte z jadłospisu. W żywieniu kobiety ciężarnej bardzo ważne jest podawanie płynów. Woda jest niezbędna do budowy nowego organizmu, ale jej nadmiar jest niewskazany. Racje żywieniowe powinny być podawane pięć razy w ciągu dnia, ale w mniejszych porcjach.

Źródło: "Podstawy żywienia człowieka"
K.Flis, W. Konaszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *